Kamenická stopa na švédské TIOMILE

TIO MILA (10 švédských mil) to je ve světě OB obrovský pojem. Kdo nezná – jsou to nejvěhlasnější, nejprestižnější obrovské štafetové závody v OB, běží se každoročně na konci dubna v jarním Švédsku. V sobotu dopoledne vždy probíhá závod mládeže (4 úseky), odpoledne běží závod ženy (5 úseků) a večer v 20:30 startuje hlavní závod můžů. Ten má 10 úseků, běží celou noc, poslední úseky dobíhají ráno. Celkem se účastní asi 7000 závodníků. Mega akce s neuvěřitelnou atmosférou, televizí, velkými obrazovkami na shromaždišti, kde se celou noc sledují přenosy z lesa i tracking závodníků, záběry i z dronů. Závod je neuvěřitelně prestižní, švédské oddíly tím žijí celý rok.

Kamenice zde měla i letos početné zastoupení.

1) mládežníci Adam Škvor, Helča Hankovcová, Kája Bejvlová, Martin Gajda, Honza Gajda, Tomáš Kovářík, Julie Balejová, Vítek Škácha a Hugo Hankovec přijeli se skupinou vybraných pražáků a středočechů v rámci tradičního (již potřetí) soustředění TSM. Přijeli s týdenním předstihem, bydleli v lese na mapě u jezera v klubovně švédského oddílu, zúčastnili se před Tiomilou dvou místních závodů, potrénovali každý den v bažinách a na skalách v těžkém švédském lese plném vrstevnic a užili si přitom i spoustu zábavy. Studené jezero jako obvykle neodolalo a  vyzkoušeli jsme si ho hned po příjezdu. Děti si sami nakupovaly i vařily, saunovaly, slacklinovaly, hrály fotbal, navštívily místní centrum města Norrkoping i muzeum letectví v Linkopingu (vyrábějí se zde v továrně Saab motory do Gripenů).

2) Pobyt jsme zakončili zlatým hřebem – závody 10MILA. Jednoznačně největším KAM úspěchem zde byla stopa Vojty Kettnera. Vojta běžel Tiomilu za švédský oddíl IFK Mora (kde končí Vasův běh). Vojta běžel předposlední 9. úsek a předával svému finišmanovi na úžasném 10. místě. Na svém úseku měl 25. nejlepší čas a svůj tým tak udržel v boji o prestižní první desítku. Za jiné skandinávské kluby běželi i Ondra a Šmelo, za dospělý tým dorostenců, trenérů a řidičů TSM rozbíhal (moc pěkně) štafetu Honza G a 7. úsek přežil Martin.

V dětských štafetách jsme postavili 3 týmy, Kája B a Adam běželi v první štafetě která doběhla na krásném 20. místě, Helča, Tomáš, Martin G a Julča běželi ve 2. týmu a skončili na 37. místě a Vítek s Hugem ve 3. týmu doběhli 53. Všichni předvedli bojovný a statečný výkon, v konkurenci 330 týmů všechny naše družstva doběhla hodně vepředu.