Novinky:
Zpět

Připravujeme, Probíháme

Do závodů nám zbývají již jen dva týdny a přípravy běží v plném proudu. Tratě už jsou téměř hotovy a tak přišel den je do lesa jít pěkně otestovat. Na pánskou elitu jsme nasadili zkušeného Trakyho (Tomáše Rusého), který má v nohách i ten veleznámý mordor v Jablonci. Zajímá Vás, co o prostoru říká, jak se mu trať líbí a co si myslí, že bude rozhodovat? Pak čtěte dále 🙂 .

Ahoj Tome, MČR na klasice je pro každého běžce pořádná výzva, mrzí tě, že nemůžeš běžet?
Tak určitě, od malička rád závodím a ten žaket, co na každý klasice dostanu je vždycky nezapomenutelný. Takže mě mrzí, že se jí nezúčastním. Na druhou stranu je super si vyzkoušet i pořadatelskou roli a zažít závod z jiného úhlu, na to se dost těším.

Jak bys charakterizoval prostor závodu?
Prostor závodu je velmi komplexní a prověří závodníka ve všech směrech. Lze jej rozdělit do dvou oblastí, kde jižní půlka je svah dolů k Sázavě o převýšení cca 200m, který je proťatý několika zařízlými údolími a příležitostnými lomy. Severní půlka je pak vesměs rovinatá s mnoha difúzními hustníčky a řadou kamenitých oblastí s rozesetými balvany nejrůznějších tvarů a velikostí. Tam to bude hodně rychlé, avšak jakákoliv ztráta koncentrace bude okamžitě trestána. Naopak ta jižní půlka je fyzicky náročná a navíc klade solidní nároky i na techniku běhu.

Testoval jsi elitní trať, překvapily tě při znalosti terénu některé postupy a musel si „je řešit“?
No jasně, voleb postupů nabízí terén nepřeberné množství a to co je připraveno se vymyká všem tréninkům, které jsme v prostoru v dřívějších letech absolvovali. Nejde sice většinou o úplné obíhačky, ale i na volbě stopy se dá dost získat, případně ztratit. Já sám při probíhání jsem z rychlosti/nepozornosti udělal celou řadu chyb, kterým je podle mě lepší se při závodě vyhnout 🙂 . Na druhou stranu jsem se také díky jedné podíval na jednu moc krásnou vyhlídku 🙂 .

Říkáš, že jsi šel docela naplno, jaký byl tvůj čas a kdo a za kolik to mistrovství vyhraje?
Tak klasicky za 110 ne? 🙂 Ne, vážně, ohledně favoritů se dá čekat souboj hlavně mezi Dýmem, Vojckem a Čumákem (Miloš Nykodým, Vojta Král, Tomáš Křivda). Sám osobně věřím právě Čumákovi, že zkompletuje zlatý hattrick. Tipuji, že zrovna jemu trať sedne. A čas? Myslím, že aktuální verzi jsou schopni nejlepší bouchnout někde kolem 90 minut. Uvidíme, jestli Martin (Škvor, stavitel tratí) tratě ještě malinko prodlouží 🙂 .

A poslední otázka – při testování se na kontrolách vyskytoval i Cáš (Lukáš Kettner) a něco v lese kutil, můžeš to malinko přiblížit?
Tak Cáš je absolutní nadšenec do veškerých technických věciček a také člen rady pro inovace žejo 🙂 . A tak spolu s Jurdou (a jeho týmem) cílí na MČR použít novinku na přenášení mezičasů z lesa. Ta se zatím na velké akci v lese typu MČR neobjevila, tak bylo nutné nějaké věci malinko otestovat (zejména pokrytí GSM signálem v místech plánovaných radiokontrol). Jako ta technologie je super a rozhodně má potenciál! 🙂