22. mistrovství světa ve SMIKu

SMIK je zkratka pro orientační běh S MIgrujícími Kontrolami, ve zkratce jde o to, že kontroly během závodu mění svoje pozice a tudíž je možné je orazit na různých místech v různých časech, v tomto závodě je využit takzvaný jízdní řád kontrol, který říká na které ze tří pozic kontrola v daném čase je. Cílem je sebrat co nejvíce bodů (kontroly jsou za 1,2 a 3 body).

Dost pouček a jdeme na report ze závodu.

Kromě výsledků se můžeme na SMIKu radovat také z počtu účastí a právě tento závod byl pro Fandu již patnáctým, Adamos jich má na svém kontě 14 a s osmi účastmi se může pyšnit letos nestartující Mája.

Mezi ženami obhájila loňský titul Dominika Plochová, novým mistrem světa mezi muži je Ondřej Pospíšil, oba z Kotlářky Praha.

Z Kamenice nebyla nějak velká účast – pouze šest lidí a mezi námi i Kuba, který tento závod zkoušel vůbec poprvé. V lese vypadal trošku zmateně, ale v cíli měl spokojený výraz. Celkově se závodu zúčastilo 311 závodníků, což je o 6 více než loni a tedy nové maximum. Na mapě Juliána se běžel SMIK již popáté, naposledy to bylo v roce 2003.

Nejlepšího umístění dosáhl Tomáš Jíra s 36 body (6. místo mezi muži) dále Lukáš Kettner (14. místo), který nasbíral 34 bodů a pak s 33 body Kristýna Hlubučková (2. místo mezi ženami). Adam Hájek nasbíral za závod 31 bodů a Fanda Pašek, který přiběhl půl minuty po limitu končí s 26 body. Kuba Moravec se s novým stylem závodu popasoval s dvaceti body.

To, že byl letošní SMIK volbově velmi zajímavý potvrzuje, že všichni čtyři, kteří se o postupy podělili šli zcela jiné varianty a skončili s podobnými body. Naběhané kilometry se však velmi liší.

Výsledky jsou k shlédnutí na stránce SMIKu, kde se rovněž do pár dnů objeví i rozbory postupů vítězů a komentář stavitele.

Jediným temným místem dnešního závodu se stal pozdní příjezd kontroly 47B, což ovlivnilo závodníky, kteří tam na ní čekali (přibližně 50 lidí). Chyby se holt stávají a i tak můžeme pořadatelům poděkovat za skvělou každoroční práci.

Před prezentací dojmů jednotlivých závodníků si ještě můžeme prohlédnout jízdní řád kontrol.

SMIK-Jízdní řád

Jízdní řád kontrol


Cáš (Lukáš Kettner – 14. místo)

„Letošní ročník mi přišel celkem zapeklitý. Při prvním prozkoumávání možností cesty se zdál, že idealní najít ideální stopu bude složité. Pět minut uteklo jako voda a „Start“. Naneštěstí se stavím na startu na špatnou cestu a vyrážím úplně na jinou kontrolu (34A misto 40A). Následuje improvizace. Vydávám se za nejbližšími tříbodovkami (52A a 50A). Na cestě se snažím vymyslet další plán a až Maji taťka mi ukazuje 45B, kam přibíhám v čase 16:16, tedy 16s po „příchodu“ kontroly. Kontrola 47 se pro mě stává neorazitelnou, poněvadž na pozici B je až od 28 a není čas se v tomto shluku zdržovat. Valím tedy dál na jedinou možnou kontrolu 38A. Následuje slabší chvilka, když přibíhám na 34B a až u kontroly mi dochází, že jsem kontrolu orazil na pozici A. Rozhoduji se přeběhnout na protější svah a posbírat kontroly tam. Nejdříve 48B. Když na to nyní v klidu koukám, měl jsem z 38A běžet zpět na 46B a až poté na 48B. Následuje pořádná terenní vložka po vrstevnici na 44B, dále bodovka 31C a tříbodovka 51B. Při odběhu od kontroly se špatně divám na mapu a lehce ulítávám ( to je k vysvětlení klička za 51B). 42B razím bez problémů v čase 32:54. Závod zatím probíhá bez čekání, jen se zaváháním na 34B. Další kroky-skoky mířím na 41B,33C a 36B. Zde se dostávám do situace, která je při smiku extrémně nažádoucí – nemám kam běžet a musím čekat. Doba čekání cca 5 minut na 43C, poté následuje úprk směr cíl ještě přes pár kontrol – 40C, 35C a 32C. Celkově to dává 33b, stejně jako loni. Chybí mi kontroly 37(1b),39(2b) tahle kontrola byla pořádný oříšk, který se mi nedaří rozlousknout ani teď, 46(3b) a 47(3b). Celkově moc pěkný závod, velké díky pořadatelům!!“

SMIK-Cas

Cáš-postupy: 34A-49A-52A-50A-45B-38A-48B-44B-31C-51B-42B-41B-33C-36B-43C-40C-35C-32C


Kikča (Kristýna Hlubučková – 2. místo)

„Plán byl jasný, držet se kluků dokud to půjde, stejně nedokážu přemýšlet víc než pár kontrol dopředu. V závěsu za Adamosem a Pólem beru 34A, 40A, 41A, 33B. Pak je mi líto kontroly, kterou kluci o málo míjí a hodím si na ní sprinta, přenašeč mi tu vteřinku naštěstí toleroval :). Dál se držím původního plánu, který kluci před startem navrhli (a v průběhu závodu zavrhli) a pokračuju na 44A, 42A, kolem pole do chumlu tříbodových (zelených) kontrol, kde zjišťuju, že je přítomná jen 48B, za ostatními musím na druhou stranu údolí, což naštěstí stíhám a 46B, 50B jsou i s rezervou moje. Po lehkém brainu (čti vydýchání se po kopci) mířím na 47B, kde si po pár minutách v tlačenici konečně orazím, zdržení mě netrápí, protože 45C stejně ještě nepřiběhla. Stejně tak chvíli čekám i na 52B, pak si to pálím na 38B, následuje dlouhé přemýšlení nad tím, kolik mám ještě sil, času a co vlastně už mám. Výsledkem je ještě jeden seběh do údolí a čekám na Bořana a 36C, dál 43C. Zhruba deset minut do konce a vidím dvě varianty, svahem/pod ním a vzít 37C nebo nahoru a před cílem si sebrat 32C, možnost vzít obě zavrhuju, protože mám strach o čas. Vzhledem k tomu, že jsou hodnoceny stejně, volím jednodušší trasu horem. Když se teď koukám zpětně, možná jsem mohla vzít i 35C, čas jsem měla. Suma sumárum (podle mých výpočtů) 33bodů, výborný závod a napravený pocit po loňském propadáku.“

SMIK-Kikca

Kikča-postupy: 34A-40A-41A-33B-31A-44A-42A-48B-46B-50B-47B-45C-52B-38B-36C-43C-32C


Adamos (Adam Hájek – 27. místo)

„Hned na startu jsem věděl, že letos to bude fakt těžké, nabízelo se mnoho možností a každá mi přišla špatná. Nakonec jsem se rozhodl, že půjdu s Pólem „dokud bude stačit“ a vezmeme to směrem na 40A a další kontroly v západní části mapy. Při startu jsem se klasicky postavil ke špatné cestě a po chvíli běhu zjišťuju, že stoupáme do kopce a že tudy jsem nechtěl. Bleskově měním plán a před 40A ještě beru 34A, minutová rezerva do odjezdu 40A v 6. minutu. Vidím za sebou Póla, zjišťuju jestli má 34A a valíme to z kopce na 41A, hned na kopečku se za chvíli otevírá 33B a tak čekáme a plánujeme. Nakonec jsme nic nevymysleli a vyrazili s davem po cestě na jihozápad. Po chvíli vidím v mapě 43A a tak opouštíme dav (tím se připravujeme o 31A od které jsme byli kousek) a přes potok běžíme ke svahu. Během přemýšlení jsme uběhli víc než jsme si mysleli a tak se na 43A musíme vrátit, následuje traverz na 36B a pak dlouhý přeběh na 50A, kde konečně potkáváme nějaké lidi. Na 46B jdeme pomalu a čekáme na otevření, dav vyběhl na 47B, ale my ještě bereme 45B a pak míříme na 47B, máme to pěkně načasovaný. Jsme na místě minutu po otevíračce a kontrola nikde, jen plno lidí. S Fandou okouknu pár míst okolo, ale je jasný, že kontrola prostě chybí, po minutce velím odběh a doufám, že se nám bude případně počítat. Míříme na 38B a dostáváme se s časem na půl hodiny. Co teď? Jediná možná varianta mi příjde jít zpátky dolů a tak trošku špatným směrem nabíháme na 48B. Pól začíná odpadat. Dál už běžím sám na 31C a 42C, chvíli čekám na otevření a při odběhu opět potkávám Póla. Zdá se mi, že už nemám čas a tak jdu do cíle a v případě rezervy poberu kontroly po cestě. 44C beru určitě, pod kopcem u 37C si říkám, že času je dost a vylezu si pro ní taky. S mírným stoupáním běžím směrem k cíli a když konečně vylezu přes hranu kopce, tak nabírám směr na 32C. Pak už jen seběh do cíle a štosovat se. Nakonec jsem měl ještě 2 minuty rezervu.
Myslím, že tento ročník byl opravdu zapeklitý a děkuji pořadatelům za jejich práci“

SMIK-Adam

Adamos-postupy: 34A-40A-41A-33B-43A-36B-50A-46B-45B-47B-38B-48B-31C-42C-44C-37C-32C


Fanda (František Pašek – 61. místo)

„Po rozbalení mapy koukám, kde jsou trojbodové kontroly a zároveň se snažím vytipovat nějakou, která může být problematická. Zdá se mi, že by to mohla být 49 a tak ověřuji, kde by bylo nejlepší ji vzít. Rozhoduju se pro pozici A a kontroluju, zda-li jsem schopnej tam doběhnout. Ano, zdá se, že ano. Prověřuji další trojbodové kontroly, které by mohly následovat po 49A. Přijde mi, že nejlepší bude pokračovat na 46A a 48A. Více naplánovat nestíhám (čas běží děsně rychle). Snažím se ještě ověřit si, kde stojím, abych vyrazil po správné cestě. Moc to ale není poznat, jelikož okolo stojící mi zakrývají výhled. Start! Po startu následuje tradiční šílenství, kde je potřeba neztratit ani milimetr. 🙂 Postupně všechny nechávám za sebou či se odpojují na jiné kontroly, takže před kontrolou již běžím sám. Zároveň tu potkávám Bořana, který pořádá a kamsi nese kontroly. Kontrolu nacházím bez problémů, razím, slyším šustění a praskání větví, někdo se na ni zřejmě taky blíží. Po chvilkové kontrole kam to mířím dále, vyrážím. Chvilku běžím s Cašem, ten ale brzo někam odbočuje. Běžím na 46A, kousek před kontrolou potkávám Aleše Balcara. Razíme společně, ač jsem zvolil trošku jiný postup s mírným tápáním v závěru. Dále běžíme společně, no, spíš já za ním :-), na 48A a 50A. Aleš volí v druhé půlce postupu na 50A jiný postup, tak ho chvíli nevidím, nicméně u kontroly jsme víceméně společně, no, spíš už je dost přede mnou. 🙂 Z 50A jsem, myslím, chtěl běžet na 52A, ale asi už jsem ji nestíhal, tak jsem místo ní vyrazil na 45B. U kontroly koukám co dál, nabízí se běžet na 47B. Jelikož bych tam ale byl moc brzo, tak ještě běžím na 38B. Dohledávka opět trošku nejistá. Po oražení se vydávám na 47B. U kontroly je již chumel lidí. Čekají, až dorazí nosič kontroly. Ten se ale neobjevuje, i když již kontrola měla být na svém místě. Přemýšlím, jestli náhodou všichni pěkně sborem za tím prvním volem nestojíme jinde a vyražím na menší kontrolní kolečko. Ne, ne, jsme dobře. Po chvíli se objevuje i kontrola a tak se zapojuji do boje o kleště. Ve chvilce, když jsem čekal, až kontrola přijede, jsem se snažil plánovat další postup. Zvažoval jsem 51B či 51C. K realizaci nakonec nedošlo (stejně bych to asi nedal) kvůli pozdně oražené 47B. Neměl jsem vymyšlen žádný náhradní plán a tak běžím směrem k cíli s tím, že to cestou vymyslím. Cestou potkávám plačící holčičku (bez mapy), která hledá svého tatínka. Snažím se ji uklidnit a najít kontrolu na kterou měla dojít a kde se zřejmě měli setkat. Kontrolu v mapě nenacházíme a tak se ji snažím navést směrem k cíli s tím, že cestou buď potká svého tátu anebo se sveze s někým jiným. Když už jsem ji skoro poslal k cíli, tatínek se objevil. Klasika. 🙂 Ztratil jsem tím několik minut, ale zase si můžu odvézt dobrý pocit, že jsem někomu pomohl. Poté vyrážím po cestě směrem k Juliáně a snažím se vymyslet co dál. Vypadá to, že je ještě šance stihnout pár kontrol na severu a tak přes 34B (35A) běžím na 36B. Chci též běžet na sousedící 43C. Ta ale otevírá až za několik minut a tak vyrážím na 40C. Cestou si to rozmyslím, přijde mi, že je to pitomost, že to nemůžu stihnout. Jdu tedy zpět k 43C. Kontrola tu ještě není a tak mám trošku času naplánovat závěr závodu. Plán zní takto: chci běžet 33C, 44C, 41C a pokud bude čas (jak naivní), tak i něco dalšího (37C, 35C či 32C). Ve chvíli, kdy kontrola otevřela, mám již naraženo a tak vyrážím k 33C. Dohledávku mi zjednodušil odbíhající závodník. Dál běžím na 44C. Míjím tradiční křížek, křižuji cestu. V dáli vidím posed, běžím tedy vpravo od něj, měla by tam být. Chyba lávky, závodníku, paralelní chyba jak vyšitá! Trošku znervózním, přece jen do cíle mi nezbývá moc času. Po oražení pokračuji na 41C. Na kontrolu jsem ale z cesty odbočil moc brzo (Co kdyby ses do tý mapy aspoň trošku podíval?!), takže jsem opět vedle jak ta jedle. Navíc do kufírku zatahuju předloňského vítěze PZL Ivo Lohra. Dál už není co řešit, na žádné další kontroly není čas. Není čas (zřejmě) ani na běh do cíle. Snažím se, ale tuším, že to už nedám. Nakonec to není tak strašný, zhruba půlminutka po limitu. Díky pořadatelé, bylo to zábavné jako vždycky.“

SMIK-Fanda

Fanda-postupy: 49A-46A-48A-50A-45B-38B-47B-45C-34B-36B-43C-33C-44C-41C

Díky moc a příští rok znova.

Adamos

17. 11. 2015, Adamos

4 thoughts on “22. mistrovství světa ve SMIKu

  1. Martin S.

    Díky za parádní obsáhlý a rychlý report. Postupy medailistů už jsou taky na webu http://ob.vse.cz/smik/. Jak to tak čtu, ještě bych měl doplnit nějaký komentář stavitele, tak snad o víkendu, i když o optimálním postupu to tentokrát asi moc nebude 🙂

  2. Bořan

    Dobrý chlapci a děvčata. Ani stavitel neměl jasno co bylo ideální, když jsem s ním mluvil. Já měl naštěstí jasný notičky a někdy to byla taky dost honička to včas stihnout a moc se nezapotit 🙂 Jitce se to na 47B trochu vysmeklo když na ní měla běžet a běžela směrem na 45B a zjistila to dost pozdě a byla z toho pozdě postavená kontrola … škoda

Komentáře již nejsou povoleny.