Rozhovory, aneb co na to říká.. Tomáš Rusý

Do závodů nám zbývají již jen dva týdny a přípravy běží v plném proudu. Tratě už jsou téměř hotovy a my Vám tak o nich přinášíme pár poznatků. Ty Vám zprostředkuje jeden z těch, který má k závodnímu prostoru nejblíže. Tomáš Rusý, ač běhá již pomalu deset let za Kamenici, je totiž Dobřichovickým rodákem, a prostor závodu je tudíž jeho domácím terénem. Zajímá Vás, co o prostoru říká a chcete se dovědět více o tom, kde nedělní závod proběhne? Pak čtěte dále 🙂 .

Ahoj Tome, bydlíš v podstatě na mapě, mrzí tě, že nemůžeš běžet?
Tak určitě, od malička rád závodím a brdské hřebeny představují poctivou výzvu, takže mě mrzí, že se jí nezúčastním. Na druhou stranu je super si vyzkoušet i pořadatelskou roli a zažít závod z jiného úhlu, na to se také dost těším.

Jak by si charakterizoval prostor závodu?
Prostor závodu je velmi komplexní a prověří závodníka ve všech směrech. Lze jej rozdělit do dvou oblastí, kde jižní půlka je svah dolů k Berounce o převýšení cca 250m, který je proťatý několika zařízlými údolími. Severní půlka je pak vesměs rovinatá s mnoha difúzními hustníčky a občasnými terénními detaily. Ta jižní půlka je extrémně fyzicky náročná a navíc klade solidní nároky i na techniku běhu. Traverzy v kamenných polích po hodině v lese nikdy nejsou moc příjemné a není moc kde si odpočinout.

Testoval jsi část elitní tratě, překvapily tě při znalosti terénu některé postupy a musel jsi „je řešit“?
No jasně, při normálním tréninkovém běhání se do těch nejnáročnějších pasáží nedostávám (lenost.. 🙂 ). Rokle jsem naposledy křižoval mimo cesty pěkných pár let zpátky, když ještě Tonda Procházka pořádal na staré mapě v této oblasti zimní ligu. Takže jsem se při probíhání podíval do míst, kde jsem v životě předtím nebyl. Navíc kopce a údolí sami o sobě vytváří prostor pro množství voleb, a když k tomu přidáte místy kamenitou podložku, která běh dost zpomaluje, a spoustu rozplizlých hustníků, dopadne to tak, že je vlastně na každém postupu co řešit.

Jak se ti líbila mapa, poprvé byl zde použit Laser Scan?
Tohle se blbě hodnotí, na jednu stranu je to super objektivní přesnost ve tvarování všech těch lomíků a údolíček, co v prostoru jsou. Na druhou stranu se z mapy „vypařila“ určitá subjektivnost hodnocení mapaře v pojetí toho co chce kresbou závodníkovi říct – “tady je to schůdné a tady už ne” a v mapě to je prostě exaktně správně. Sám jsem v tomhle zvědavý na reakce závodníků.

Máš nějakou radu jak se s tvým domácím terénem má závodník „srovnat“?
Těžko říct, čekal bych klasický orienťák, fyzicky náročný s množstvím pádů a chyb, kde zvítězí ten, komu vydrží morál a bude nejrychleji v cíli. Takže je důležité to pálit co to dá, nechybovat a vydržet až do konce 🙂 .

A poslední otázka k tobě – na Paprsku si zaletěl životní elitní závod (13. místo), kdy se dočkáme dalšího super výkonu, třeba i do desítky?
Tak já v elitě moc neběhám žejo, vesměs se tam vejdu, jen když nepřijede repre 🙂 . Takže kdy bude další taková šance je spíš otázka do vyšších pater. Ale třeba za týden na oblastním žebříčku by to do desítky padnout mohlo 🙂 .

21. 5. 2017, Traky