Středočeská žákovská akademie

V posledním březnovém víkendu se uskutečnilo společné soustředění žáků z Dobříše, Kamenice, Říčan, Roztok, Roudnice, Hostivic, Kladna, Slaného a Mělníka.  Konalo se na Nové Živohošti, v areálu kempu na břehu Slapské přehrady. Blízký zalesněný kopec byl čerstvě zmapován a bohatě vystačil pro tři tréninky. Areál kempu byl také poměrně rozsáhlý a rozmanitý a nabídl zajímavou možnost pro sprintovou mapu. Tohle netradiční, ale velmi příhodné místo pro soustředění zajistil Kamil Arnošt z Ok Dobříš, který zároveň nachystal většinu tréninků.

image002

Děti měly možnost vyzkoušet si neobvyklé tréninky – v pátek hned po příjezdu noční, v sobotu navigační plánky a kombotech – v rámci toho si některé poprvé vyzkoušely, jak se běhá na vrstevnicové mapě, nebo jak se dá běžet jenom podle azimutu, případně jen podle výřezu v mapě.

Zivohost_2017_kombo_H12-page-001

Navigační plánky (dokreslování do prázdného papíru s kontrolami) děti pojímaly velmi různě. Od podrobného slovního popisu, přes výtvarná díla po velmi schematické náčrty. Přesto tratí proběhly všechny a včas, takže stihly ještě podvečerní sprint po plážích Slapské přehrady.     

IMG_0276[1] Večer bylo slavnostní vyhlášení sprintu a výuka piktogramů (mnohé nové informace překvapily i přítomné trenéry).

IMG_0338[1]

Sobotní i nedělní rána zpestřila rozcvička a proběhnutí po pláži (původně jen pro Říčanský oddíl, ovšem – dobré příklady táhnou…), což razantně urychlilo nástup na snídani.

V neděli děti společně odjely autobusem na rovinatou část mapy Voskovka u Krňan, kde si proběhly celkem čtyři kilometrové okruhy, zaměřené na čtení drobnějších terénních tvarů (kupky, skupiny kamenů, hřbítky).

image002

Cílem soustředění bylo také propojení všech oddílů a seznámení dětí. Zkušenosti nám říkají, že orienťák je vlastně společenský sport,  a na závody se jezdí  taky za  kamarády, nejen za výsledky. Pro trenéry byly přínosné noční debaty o problémech trénování dětí a dorostu. Problém, který řeší všechny oddíly je motivace v období staršího žactva, kdy mnoho dětí s orienťákem z různých důvodů končí. Rozvíjely se různé „strategie“, jak tomu předcházet, probíraly se různé zkušenosti z oddílů. Bylo to milé setkání lidí, které baví orienťák a rozvíjejí ho dál prostřednictvím své práce s dětmi. Jen škoda, že mezi trenéry chyběli mladí závoďáci, kteří by mohli být pro děti vzory. Snad někdo z nich přijede příště…

Šárka Valášková, OK Kamenice

28. 3. 2017, Šárka