Bang bang!

aneb zakončení z pohledu pořadatelů

Předně bychom chtěly poděkovat Martinovi s Patrikem, skvělým šerifům-pomocníkům, za catering na hradě (počínaje nákupem a konče kompletním servisem u ohně). Vám ostatním děkujeme za účast a pozitivní ohlasy. 🙂
Fotky nemáme, ale místo nich vám můžeme nabídnout výsledky a řešení šifer pro ty, co museli odjet dříve, nevnímali či se vůbec nezúčastnili.
Týmy na zakončení jsme nakonec rozdělili do 3 kategorií – Dospělé, Bludičky+Áčko, mladé naděje (doplněné o zkušené vůdce).
Mezi mladými nadějemi zvítězil tým BigBang, druhé skončily Stopařky a v závěsu za nimi Turbošneci.
A+B kategorii ovládly Bobíci před Kovboji a Matomadem. V kategorii dospělých se cestovalo časem, nejdále docestovala Fája a Klákura (díky návratu 4h před startem získali hlavní cenu – pořadatelství příštího ročníku), druzí v pořadí skončil tým Zabalte mi prodavači a těsně za ním spojenectví Šašci a Drýmtým.

A teď k šifrám a hře. Omlouváme se za chaos na startu. Špatně jsem to pošéfily, neměly jsme vám rozdat obálky s pravidly hned. Pak by nás všichni lépe poslouchali, nebyl by takový zmatek a snad by více lidí pochopilo větší část pravidel. Nicméně i tak věříme, že jste si hru užili a našli si alespoň nějakou část, která se vám líbila.

Na startu jste obdrželi celkem 6 karet (plus někteří jednu jako tahák k matematickému příkladu navíc). Jedna z nich SKRÝŠ skrývala informaci, kde je další stanoviště (všechny karty jsou k náhledu na konci článku). Na kartě byl obrázek ježka a nápis OFF, na mapě od šerifa, byla vyznačená zřícenina Ježov, druhé stanoviště bylo přímo tam.
Na Ježově starší dostali DUEL, mladší KULOMET. Starší měli rozluštit trsy trávy, mladší čistě morseovku (ke které na startu dostali nápovědu ve formě všech písmen, pomocných slov a grafických znázornění). Nápovědou byla BIBLE (s obrázkem pana Morse) na druhé straně železničního podchodu. Řešení obou karet bylo stejné a sice Hrušov, rozcestník.
Na Hrušově přišla změna, každý tým dostal papír s pohádkou o dědečkovi, který měnil až vyměnil. Do textu pohádky byla přidána čísla, kdo si napsal abecedu a vedle ní celá čísla od jedné a porovnal je spolu, zjistil, že pokračování je u Pomníku Jana Husa. Nápověda kousek cesty zpět vám v krizi radila: A=1, B=2, C=3, atd.
U Pomníku čekala záludnost. PANIKA! aneb rozsypaný čaj či čínské znaky na kartě. Zde v kategorii starších bylo nutné podstoupit ochutnávku a získat nápovědu. Nápověda byla tabulka 5×5 s písmenkem v každém políčku, písmena Q, CH jsme vynechaly. S nápovědou šla šifra vymyslet – počet vodorovných a svislých čárek v každém znaku odpovídal řádku/sloupečku v tabulce a znak na kartě znamenal písmeno, které je průnikem daného řádku a sloupce. Na mladší čekalo VĚZENÍ a polský kříž. Řešení bylo opět stejné – lávka pod Zlenicemi.

Pod Zlenicemi byly bohužel lávky dvě, a protože jsme šifru umisťovali z opačné strany, byla až na té druhé. Zde se přihodila i chyby v matrixu, když jsme sice vytvořili a schovali nápovědu, ale zapomněli jsme vám napsat kam…
Šifra – RVAČKA, ÚHYB – byla formou tabulky s písmenky ve sloupcích (starší), políčkách (mladší). Bylo ji potřeba číst diagonálně od pravého horního rohu: Na Zlenice je cesta jako žádná ze sta. Šerif sedí u ohně U ohně pod zříceninou vás očekávali naši šerifové a za poukázky na buřt, teplý čaj a lahváč vás odměňovali gáblíky. Nakonec i za prosbu či milý úsměv. 🙂
Po občerstvení následovalo prolézání hradu a hledání kvízových otázek. Každá otázka měla 3 nabídky odpovědi, z nichž jedna byla správná. Všechny odpovědi vám prozradily, kde hledat další obálku.
Pražské věže běželi 2 kameničtí běžci.
Líbánek novomanželů Procházkových se zúčastnilo 16 lidí.
Žákovské družstvo finišoval Adam Škvor a běželo ho 5 kameničáků.
Sprintovou štafetu v dospělých jsme měli pouze 1.
Z družstev jeli Luhačovickým autobusem 3 kameničačky.
Zloberta unesla 3 děti z každého družstva.
Žádný organizovaný trénink není ve čtvrtek a sobotu.
Hlavním trenérem Kamíků (skupina nejmladších) je Šárka.
Na táboře nebyla Valča.
První zvracel Matouš.
Varianty pátečního tréninku jsou 3.
Na čelence je Adamos, Jana, Elina, Vojta, Cáš, Kikča, Eliška, Kuba Dží, Traky, Kuba, King.
Na Expedici jsme navštívili 5 zemí (Maďarsko, Srbsko, Kosovo, Albánii a Černou Horu).
Závody běželo 1831 lidí.
V repre (RD) jsou 2 dragouni – King a Vojta.
Na soustředění v Roudnici si Bludičky směli vzít sirky.

Poslední dvě si bohužel nevzpomínám, kdo ví, může doplnit.

Další obálka se nacházela pod mostkem na zřícenině. Vzhledem ke slušné obtížnosti kvízu (každý si musel najít své otázky, ale nikdo nedal všechny) nebylo na škodu, že jste často obálku objevili dříve než řešení kvízu. Každopádně další šifrou byli INDIÁNI – na kartě byl na první pohled zcela nesouvislý text. Ovšem, když jste si posunuli písmenka v abecedě o 3 pozice (což se dalo zjistit od šerifa), dočetli jste se, že další stanoviště je ve Čtyřkolech 10. Mladší hráči si pouze přisedli k šerifům a čekali na svůj zelený expres.
Stanoviště ve Čtyřkolech nabídlo pouze závěrečný text a k odběru propisku. Zde následovala aplikace pohádky o dědečkovi do praxe a následný přesun vlakem zpět do Senohrab.

A NYNÍ NĚCO K BONUSŮM
Bonusy, jak bylo řečeno na startu, byly 3 kategorií – informační, občerstvovací a časové. Rozlišení k jaké kategorii bonus patří bylo buď přímo na kartě (ve startovní obálce) nebo na obálce, odkud jste si nápovědu k bonusu brali. Každá taková karta byla samozřejmě jen návodem, kde samotný bonus hledat. Tuto nápovědu jste vždy obdrželi těsně předtím, než jste se k bonusu přiblížili – tj. byl-li bonus v prostoru mezi 1. a 2. stanovištěm, dostali jste k němu nápovědu na startu (1.stanoviště). Když byl mezi 2. a 3. stanovištěm, byla nápověda v obálce u 2.stanoviště…
Na startu jste dostali HOKYNÁŘSTVÍ s velmi krátkým textem “Za Děravým kotlem”. Každý, kdo někdy viděl Harryho Pottera musí vědět, že skrze dvorek v Děravém kotli se jde do Příčné ulice. No a v Příčné ulici byl ukryt bonus (informace, že pokud přinesete do cíle půllitr, dostanete -45minut).
Dále jste dostali KRYTÝ VŮZ s obrázky kola, stolu s 5lidmi a číslem 0030. Nejednalo se o “pofelplac” ale o cyklostezku č.0030 směrem na Pětihosty. Skupinky mladších dětí měly na kartě přímo napsáno Pětihosty. POkud jste se vydali po cyklostezce (procházela přímo startem), asi po 300m jste našli poukazy na čaj.
Dále jsme vám do startovní obálky připravili NOVOU IDENTITU. Na této kartě byl úryvek z článku o Vodňanském kaprovi. Všechna písmena, která měla být velká (začátek věty, jmen), byla malá a naopak uprostřed slov se občas vyskytla velká písmena. Stačilo přečíst/vypsat si pouze velká písmena a věděli jste, že U Rybníčku je další bonus. U Rybníčku na vás čekala informace, že za každé pivo/limo je -15minut.
Čtvrtou nápovědou k bonusu na startu byl DOSTAVNÍK (SILVER pro mladší). Zde byly opět pouze obrázky – slon (odkaz na vlak CityElephant), autobus (zastávka autobusu), hrnec resp. ešus (v “dopraváckém” slangu jiné označení pro CityElephanty), seno a hrábě (Senohraby). Karta Silver měla místo slona a ešusu rovnou vlak. Všechny tyto obrázky vám radily, že na nádraží najdete nějaký gáblík, konkrétně poukázky na buřty.
Poslední karta, co byla ve startovní obálce, byla co se týče textu nejstručnější. Obsahovala pouze vzdálenost v metrech a údaj ve stupních. V zadaném směru pod zadaným úhlem byla obálka s poukazy na lahváč/limonádu ve skle.
Na druhém stanovišti byla další obálka s nápovědou k bonusu. Tentokrát stačilo trochu počítat (či zapojit CAT BALOU “tahák z matiky”). Výsledek byl 358. Mezi stanovišti 2 a 3 byl kopec výšky 358m, na jeho vrcholu byl RAG TIME (-45minut).
Předposlední nápověda (WELS FARGO) k bonusu byla u pomníku Jana Husa a byla opět pouze graficky vyvedené – obrázek cesty pod vlakem znamenal ukrytý bonus (informaci o dětské jízdence) u podchodu pod žel. tratí. K dětské jízdence bych chtěla jen poznamenat, že záměrem pořadatelů bylo, abyste sehnali toto. Tedy dětskou jízdenku s obrázkem, kterou rozdává průvodčí opravdu malým dětem. 😀 Což se bohužel nikomu nepovedlo. Nicméně jsme ocenily všechny dětské jízdenky, které jste donesli do cíle.
A poslední bonus byl na hradě. Zde se jednalo o na první pohled prázdnou kartu, kterou bylo třeba nahřát nad ohněm. Pak vydala své “tajemství” tj. -15minut.

A NYNÍ JIŽ OBRÁZKY VŠECH KARET, které byly ve hře a o kterých byl tento článek
karty-1
karty-2
karty-3

Koukejte přes rok makat, ať je za rok opět co zakončovat.
ZDAR! 🙂

3. 12. 2016, Kikča

1 thoughts on “Bang bang!

  1. Fanda

    Bylo to skvělé! Díky!
    Ještě kdyby se tak výsledky ztratily … 😀

Komentáře již nejsou povoleny.