Kamenice na Jukole!

18 160. Tolik orienťáků běželo ve Finsku štafetový závod Jukola (muži) a Venla (ženy). Jen pro představu, našich štafetových závodů na Kozlíku a na Valnovce se zúčastnilo 1 221 závodníků.

Z 18 160 závodníků není pravidelných orienťáků ani polovina. Pro Finy je to výzva. Sestaví si 7členný tým a mnohdy poprvé jdou závodit v orienťáku a to rovnou do finských bažin. Proto je akce tak obrovská. I když to na trati pořádně pokazíte tak věřte, že porazíte ještě tisíce baťůžkářů.

Picture by Jarmo Koskela

Závodníci startují ve 23 h a vítězný tým Stora Tuna protnul cílovou čáru kolem půl osmé ráno. Nejedná se ale o čistě noční závod, slunce vychází už kolem 3. hodin ráno, proto se ze 7 úseků běží v úplné tmě pouze jeden.

Z našich běžců se Jukoly zúčastnili Martin Gajda a Honza Gajda, kteří běželi za švédský tým OK Tisaren. Martin běžel 5. úsek, na kterém stáhnul 4 místa a následně předal mapu Honzovi, který se z 6. úseku vrátil 43. A celkově OK Tisaren skončil na 63. místě.

Štafeta OK Tisaren

Za Halden SK 2 finišoval Jakub Glonek, který se z náročné 15 km dlouhé trati vrátil po téměř 2 hodinách a zajistil tak svému týmu 78. místo.

Poslední úsek Jukoly, 15km dlouhý

Šmelo s Kikčou běželi za Göteborg Majorna OK. Šmelova štafeta skončila 97. a Kikči 151.

Já jsem běžel také poslední úsek, za Ärlu IF. Fyzicky jsem s tím dost bojoval a ztracená buzola ve 2/3 trati udělala celý závod ještě o něco dobrodružnější. Celkově jsme skončili 148.

Závody byly pro všechny náročné ale krásné. Pokud někdo stojí o orienťácký zážitek, určitě jeďte do Finska na Jukolu!