Bronzový ostravský nočák

Druhý dubnový víkend se po zimní pauze konaly první celostátní závody této sezóny. Jak už bývá zvykem, tak takový prolog obstaralo MČR v nočním a k němu přiřazený middle započítávaný do ČP a ŽA. Mistrovský závod zavítal na Ostravsko po dlouhých 16 letech, když se v roce 2008 na okraji Ostravy konalo taktéž mistrovství v nočním. Tehdy Vojta Král ještě běhal juniory, Glóňa jako 12letý nalíval vodu na občerstvovačce a jediným kamenickým zástupcem byl Fanda, který v mužské elitě obsadil 19. místo.

Teď po 16 letech závodníky přivítal mnohem přívětivější les s na místní poměry malým množstvím nepříjemně vysokých ostružin. Oba závody nabídly tratě odpovídající technické úrovně a až na přestřelené vítězné časy většiny kategorií se jednalo o pěkný úvod letošní sezóny. Proti mistrovství z roku 2008 se také zvýšil počet kamenických závodníků a byť několik nadějí kvůli zdravotnímu stavu do Ostravy vůbec neodcestovalo, tak jsme měli celkem 15 želízek v ohni. A domů jsme neodjeli s prázdnou – Martin v juniorech a Tomas v mužích získali bronzové medaile.

První kamenickou medaili získal, stejně jako loni, Martin v kategorii juniorů a to bronzovou, když si proti loňskému ročníku o jednu příčku pohoršil. Letos však nezůstal jediný a bronzem se blískla v kategorii dospělých i naše nová portugalská posila Tomas. První velký závod v kamenických barvách znamenal hned zisk první české mistrovské medaile. Pěkné výkony zaznamenali i další naši muži, když se Víťa s Trejkym po těsném souboji seřadili na 12. a 13. místě s dvouvteřinovým rozdílem.

Medailové naděje jsme měli už klasicky i v kategorii žen. Tentokrát byla z našich žen úspěšnější Lůca, která navázala na výborné výsledky z podzimní části loňské sezóny a doběhla si pro další nepopulární bramboru. O minutu déle si v lese pobyla Terka, které to stačilo na pěkné 6. místo. Z dorostenek se nejvíce dařilo Martě, která ve velké konkurenci obsadila 26. místo. Jenom pro ilustraci, kam se noční mistrovství za poslední roky posunulo – letos startovalo v kategorii D18 celkem 54 dorostenek, v roce 2008 jich bylo pouze 10.

V neděli na noční závod navázala ve stejném prostoru krátká trať. A v boji o první body do Českého poháru jsme byli podobně úspěšní jako předešlou noc. Na svůj hvězdný debut navázal Tomas a ještě lepším výkonem si doběhl pro další třetí místo s minimální ztrátou na suverénní duo Hubáček-Nykodým. Solidní výkon zopakoval i Víťa, který uzavřel první desítku a náladu po noční diskotéce si spravil i Vojta pěkným 12. místem. Naopak Martin v juniorech na noční výkon nenavázal a tentokrát bral až 11. místo.

V ženách se holky prohodily a tentokrát byla ve výsledkové listině výše Terka, která maximálně využila spolupráce s vítěznou Denisou Kosovou a s dvouminutovou ztrátou si doběhla pro druhé místo. Lůca přidala další solidní výkon a brala za něj pěkné 6. místo. Mezi dorostenkami byla opět nejlepší Marta, tentokrát to stačilo na 30. místo.

Úvodní velké závody sezóny máme za sebou a ukázaly nám, že se z oddílového hlediska máme rozhodně na co těšit. A to ještě do Ostravy neodcestovaly naše další dospělácké naděje – Glóňa s Aničkou, která si tak velkou premiéru odbyde (doufejme) až při ČPŠ v Hořovicích.

MČR noční – H21

 

26. 4. 2024, Glóňa