Dostaveníčko na Azorech

Tentokrát jsem si vzal do hledáčku trailrunning. Zatímco pandemie zrušila všechny světové závody v orienťáku, tak v trailrunningu se šampionát uspořádat podařilo. Ačkoliv se v okolí moc map nenachází, tak je zestoupení orienťáků v závodním poli hodně našlapané. A právě o tom budou další řádky.

Je paráda sledovat elitní světové orienťáky jak dělají reklamu našemu sportu. Veleúspešná švýcarská reprezentantka Judith Wyder je dokonce společně s legendou trailrunningu Kilianem Jornetem na hlavním posteru celé akce Golden Trail Series Championship – tolik k titulnímu obrázku. Ani jedna z hvězd na závod ovšem nedorazila.

Jde o akci propagující krásy trailrunningu a zaroveň jde o jedno z mála společných klání. Odehrávala se od 28.10. do 1.11. na Azorech v Atlantském oceánu  na ostrově Faial, který je s rozlohou 173km2 pátým největším ostrovem. Většina Golden Trail World Series akcí byla “překvapivě” 🙂 zrušena nebo odložena. Kromě štědrého prize money za vítězství je závod navíc okořeněný o vložené segmenty – sprinterské, downhillové a samozřejmě vrchařské.

Akce měla formát čtyřetapového závodu, kdy se kromě žlutého čísla pro průběžně nejlepšího závodníka/závocnici bojovalo i o červené – nejlepší vrchař, zelené – nejlepší sprinter a modré – nejlepší seběhař (tohle slovo neexistuje, ale mohlo by 🙂 ).

Prolog – Fast and Furious

Vše začalo krátkým  (3,4km/116m)  seznamovacím prologem. V prologu se z orienťáků blýskl hlavně švýcarský Joey Hadorn, který dokázal zvítězit. Pátou příčku v ženách obsadila česká závodnice Marcela Vašínová.

Videjko z prologu:

Představení orienťáků a českých závodníků, které zachytil fotograf:

Stage 1 – Ocean to Ocean Across the Caldera

První etapa nabídla 25km s převýšením 1100m (trasa zde) a také pořádné orienťácké podmínky, když se závodníci místy brodili po kolena v bahně :D. Proto není překvapením, že v mužích dominoval Francouz Frederic Tranchand a mezi ženami Tove Alexandersson.

Sestřih z první etapy ve videjku:

A ještě pár fotek známých tváří:

Stage 2 – Ocean to Clouds to Ocean

 

Parametry druhé etapy se velmi podobaly etapě první. Na závodníky a závodnice čekalo 24,5km s převýšením 1159m (trasa zde). Tentokrát nebyli orienťáci na čelních pozicích velkového pořadí tolik vidět. Tove předvedla opět skvělý výkon a vybojovala 2.místo. Na sprinterské prémii ukázal svojí rychlost další vynikající orienťák, o kterém ještě nebyla řeč – Andreu Blanes ze Španělska. S časem 3:36,143 minuty okázal o 4 vtěřiny zvítězit.

Stage 3 – Going Full Circle

Profil alternativní etapy

Trasa etapy byla původně plánovaná na vedlejším ostrově Pico s monumentálním vulkánem Montanha do Pico čnícím do výšky 2351 m.n.m. Bohužel špatné počasí udělalo trať moc nebezpečnou a pořadatelé museli vyznačit záložní trasu s pasážemi z první a druhé etapy, které závodnící absolvovali v opačném směru. Parametry trasy (zde) byli i tak poctivé – 30,5 km a 1453 m převýšení.

Etapové vítězství si odnesli polský závodník Pole Bart Przedwojewski (Team Salomon) a švýcarka Maude Mathys (Team Salomon).

Galerie z 3. etapy:

Stage 4  – The Highway to Hell

Trasa čtvrté etapy se na poslední chvíli měnila a důvodem bylo opět počasí – silný vítr a hustá mlza v horních partií plánované trati. Etapa byla nakonec 34km dlouhá s převýšením 1488m a jednalo se o přeběh ostrova ze západu na východ s nejvyším bodem ve výšce 890 m.n.m.  Profil se mi nepodařilo sehnat.

Šlo o záverečnou zkoušku šampionátu a o celkové umístění to byl krásný souboj až do posledních metrů. Výsledné pořadí po odběhnutí všech čtyř etap je následující:Nejlepšího výsledku pro českou výpravu dosáhla Marcela Vašínová 7.místem.

Další a detailnější informace jsou přímo na stránkách závodu : https://www.goldentrailseries.com/.

Nebul a makej

Cáš

 

@AzoresTrailRun | @GoldenTrailSeries | @VisitAzores.travel #GoldenTrailChampionship

Photo credits to ©️GoldenTrailSeries®️ – Azores Trail Run®️ ©️PhilippReiter ©️jsaragossa ©️MartinaValmassoi ©️Mickael_Mussard

2. 11. 2020, Cáš