Nakonec úspěšné ostřelování stupňů vítězů

Týden po podzimním vrcholu – MČR na klasické trati – se konala klasická oblíbená trojkombinace. V sobotu dopoledne vše zahájil sprint ve Dvoře Králové a pak následovaly dvoje štafety. V sobotu odpoledne u Tetína a v neděli dopoledne u Záboří. Dlouho to vypadalo, že si z víkendu přivezeme samé umístění kousek za stupni vítězů. Nakonec to prolomila štafeta žen, kdy si z nedělního závodu odvezla 3. místo.

ČP sprint Dvůr Králové

Posledním závodem českého poháru a žebříčku A byl letos sprint ve Dvoře Králové. Pořadatelé z menšího vrchlabského klubu se úplně nevyvarovali pořadatelským nedostatkům a opět se potvrdilo, že pořádání sprintu na republikové úrovni je těžkým oříškem.

Na poměrně lehkých tratích zaznamenal z žebříčkových kategorií nejlepší výsledek Glóňa v elitě. Ani ten však nepronikl na stupně vítězů a podruhé za sebou si z republikového sprintu odvezl 4. místo. To ho však příliš mrzet nemuselo, protože si díky němu o pouhý bod zajistil posun na celkové 3. místo v hodnocení Českého poháru. V elitě pěkný výkon předvedl i Honza 14. místem. Zbytek kluků se seřadilo mezi 30. a 32. místem v pořadí Caš, King, Švojt. Za zmínku pak určitě stojí 1. místo Sebíka v kategorii H21A.

V ženách potvrdila návrat do velké formy Pítra, když skončila na pěkném 11. místě pouze 2 vteřiny za 10. Terkou. Té nakonec 10. místo patřilo i v celkovém hodnocení Českého poháru. Další pěkný výsledek do podzimní sbírky přidala Elda 19. místem. V áčkách pak nejlépe zaběhla Kačka, která se vyšvihla do elitní desítky.

V mladších kategoriích jsme pak opět neměli moc velké zastoupení. Klasicky solidní výkon předvedla Lůca v juniorkách, když si doběhla pro 7. místo. Celkově v áčkovém žebříčku ji na konci sezóny patří 6. pozice, s kterou pravděpodobně úplně spokojená nebude. Nikdo z dalších mlaďáků se pak do elitní dvacítky již neprobojoval.

ČPŠ Tetín

Odpoledne pak započala štafetová série posledních 4 celostátních závodů. Pořadatelství se tentokrát chopil další menší oddíl a to konkrétně ten Studenecký. Závodu se zúčastnilo přibližně 1500 závodníků a jednalo se tak pravděpodobně o zatím největší závody sezóny. Na poměrně malém shromaždišti to pak vypadalo jako v mraveništi.

Áčkové štafety mužů i žen se po celou dobu pohybovaly vepředu a bojovaly o nejvyšší příčky. Chlapské áčko rozběhl i přes pár chyb velmi soldně Gajdič a předával Glóňovi ve velkém balíku na 14. místě. Glóňa pak chytil příležitost za pačesy, využil naprosto leteckého lesa a předvedl, že umí zaběhnout i v lese. Nejrychlejším časem na úseku a 3. nejrychlejším časem dne posunul naši štafetu do vedení a Sebík tak do posledního úseku vybíhal na čele. Jeho náskok však nebyl moc velký a v konkurenci závodníků jako jsou Nykodým, Chaloupský nebo Kubelka nedostal moc šancí. Přesto to se ctí dobojoval na pěkném 5. místě. Zbytek štafet byl postaven vyrovnaně a snažil se získat co nejvíce bodů pro déčkovou štafetu, což se kvůli jednomu disku úplně nepovedlo. Druhá nejlepší štafeta skončila 32. a třetí pak se zraněným Adamosem 48.

Lépe než mužskou štafetu jsme po prvním úseku měli rozběhnutou tu ženskou. Terka si sice nechala utéct čelo, se ztrátou necelých 2 minut však předávala na 4. místě. Pítra stabilním výkonem o jedno místo vylepšila pozici a vyslala Lůcu do lesa na 3. místě. Stejně jako Séba, ani Lůca nedostala za soupeřky žádná ořezávátka, vedoucí Turnov vybíhal s dostatečným náskokem a za duem Sieglová, Kosová bohužel Lůca kousek zaostávala. Nakonec za sebou udržela aspoň neuvěřitelně finišující Teslu Brno a naše ženy obsadily 4. místo se ztrátou minuty na 3. místo. Béčko obsadilo 19. místo, céčko pak místo 37.

ČPŠ Záboří

Posledním závodem víkendu byly nedělní štafety opět pod pořadatelskou taktovkou vrchlabského oddílu. Specifikem tohoto závodu bylo, že se konal v naprostém sousedství mistrovství štafet a družstev. Terén byl stále extrémně rychlý, ale oproti sobotě mnohem techničtější, kdy přibylo dost hustníčků i kamenů a skalek. A i shromaždiště bylo mnohem větší, takže už si každý našel trošku více svého osobního prostoru.

Stejně jako v sobotu se naše štafety i v neděli pohybovaly celou dobu na čele. Po sobotním skvělém výkonu dostal příležitost rozbíhat áčko Adam Škvor. Nevedl si vůbec špatně a dlouho se pohyboval v přední části vedoucího balíku. Na závěr si neodpustil pár chybek, ale stále předával v hlavním balíku s minimálně ztrátou na čelo. Nakonec těsně před ním předával béčko rozbíhající Sebík. Proti sobotě předvedl zlepšený výkon i Gajdič, vyvaroval se větším chybám a předával Glóňovi v obří skupině bojující o 3. místo. Glóňa se od začátku snažil vymazat malou ztrátu na Křivdu, ve třetině trati se mu ale definitivně vzdálil. A když ho na následujícím dlouhém postupu minul i Vojta Král, bylo jasno, že stupně vítězů to opět nebudou. Nakonec Glóňa bez větších problémů udržel 5. místo. Bratři Kettneři navázali na výborný výkon Sebíka a doběhli béčku pro krásné 13. místo. Céčko doběhlo 26. a déčko 50.

Když už to vypadalo, že to pro Kamenici bude víkend 4. a 5. míst, tak to zachránily naše ženy. Stejně jako v sobotu štafetu rozbíhala Terka. Opět předávala v elitní pětce s minutovou ztrátou na čelo. A tentokrát si na zádech přinesla do cíle i Eldu rozbíhající béčko, výborný výkon obou našich štafet na prvním úseku. Na druhém úseku zas a znovu potvrdila super formu Pítra a poslala do lesa Lucku na 2. místě. Lůca se dokonce dotáhla na vedoucí štafetu Žabovřesk, pak si ale neodpustila malou chybičku a kontakt zase ztratila. A když se pak kolem prohnalo torpédu jménem Markéta Mulíčková, dofinišovala Lůca naší štafetě pro 3. místo. Béčko po skvělém začátku obsadilo 21. místo, céčko si doběhlo pro body za 23. místo.

Pohled do žebříčku českého poháru štafet a české ligy klubů jsou nejlepším lákadlem na poslední vrchol podzimní sezóny. Mužům i ženám patří 4. místa s malou ztrátou na nejlepší trojici. Jako klub jsme zatím na 5. místě. Ať to dopadne jakkoliv, družstva budou stát za to!

 

6. 10. 2022, Glóňa