Nominačky na svěťáky v Norsku

První dubnový víkend se konečně po zimě naplno rozhořela česká orienťácká sezóna. Krom hojně obsazených závodů Czech O-tour jsme tento víkend mohli sledovat reprezentační boje o místenky na první světovou akci tohoto roku – Světové poháry v Norsku. Při pohledu do přihlášek muselo kamenické srdce plesat blahem, dalo se tam totiž najít hned 6 zástupců v našich barvách. Bohužel, na startu prvního sobotního závodu stála pouhá polovina přihlášených. Lucku, Honzu i Víťu skolily virózy a tak se nakonec nominačních bojů neúčastnili. Obzvlášť v nevyzpytatelné ženské kategorii je neúčast Lůcy velká škoda. A jak si vedlo zbylé trio?

Nominační boje odstartoval sobotní middle v rámci již zmiňovaných závodů Czech O-tour v Ejpovicích nedaleko Plzně. Zatímco samotný závod startoval v pravé poledne, reprezentanti se na tratě vydali už o 2 hodiny dříve. S čtyřminutovým startovním intervalem a absencí ostatních závodníků se jednalo o férový závod, kdy každý musel předvést to nejlepší a nikdo se nemohl spoléhat na pomoc za ním startujícího. Tratě s parametry 5,7 km / 205 m pro muže a 4,9 km / 140 m pro ženy vedly přes dva rozdílné typy terénu. První polovina se odehrála na výsypce s prudkými svahy a rozplizlými hustníky. Druhá část pak byla v extrémně rychlém, čistém a poměrně jednoduchém lese.

V ženách zvítězila s přehledem Vendula Horčičková v čase 35:06. Co nás však mohlo těšit mnohem více bylo druhé místo Terky, která se na trati vyvarovala větším chybám, v cíli nakonec ztratila na Vendu 2 a půl minuty a vykročila tak vstříc nominaci na svěťáky. Ve společných výsledcích Czech O-tour pak Elda obsadila 14. místo se ztrátou necelých 7 minut, což by v případě zapojení do nominačního měření znamenalo ztrátu jen 47” na poslední bodované místo.

V mužích potvrdil svou dominanci na české scéně Tomáš Křivda, když vyhrál v čase 32:31. Tentokrát to bylo však o pouhé 4 vteřiny před Danielem Vandasem. A Kamenice se mohla radovat i v mužské kategorii, když Glóňa pro tento závod zahodil všechny nálepky sprintového specialisty a se ztrátou 42 vteřin bral výborné 3. místo a důležité nominační body. Ota bohužel nenavázal na svůj výborný výkon z oblastního middlu před týdnem, udělal několik chyb a nominační body mu nakonec se ztrátou přes 5 minut utekly.

V neděli se nominační boje odehrávaly už mimo závody Czech O-tour v komornější atmosféře. Pro závod na klasice byla vybrána mapa Rabštejn, která obsahuje extrémně prudké a kamenité svahy nad řekou Střelou a rovinatější rychlý les tyčící se nad těmito svahy. O zajímavé volby nebylo na trati nouze a tak kromě fyzické kondice rozhodovaly i volby postupů. O tom, že byly tratě náročné svědčí i parametry – 13,1 km / 750 m pro muže a 8,8 km / 450 m pro ženy.

Obě kategorie měly stejné vítěze jako v sobotu. Vendula Horčičková zvládla absolvovat trať za necelých 77 minut a vyhrála s náskokem 30 vteřin před překvapivě druhou Bárou Matějkovou. Terka sice nezopakovala druhé místo ze sobotní krátké trati, ale 5. místo se ztrátou 6 minut stále znamenalo přísun pěkné porce bodů do nominačního žebříčku. Trať mužů pak Tomáš Křivda zvládl absolvovat za 93 minut a vyhrál s přesvědčivým náskokem 5 minut před druhým Jonášem Hubáčkem. Za ním už to pak bylo extrémně vyrovnané a borci mezi 2. a 8. místem se vměstnali do 3 minut. Na konci tohoto vlaku se seřadilo i kamenické duo Ota-Glóňa, kdy nakonec Ota byl o 4 vteřiny lepší a bral 7. místo, Glóňa pak ukořistil poslední nominační bod za 8. místo.

A co z toho vyplynulo? Že Terka po loňské absenci na dospělé světové scéně (s výjimkou akademického MS) zabojovala a zaslouženě si vyběhla z nominačního žebříčku přímou nominaci na první letošní světové poháry v Norsku. Glóňa dal najevo, že se s ním musí čím dál více počítat i v lese a aktuálně čeká na rozhodnutí šéftrenéra, jestli mu 6. místo v nominačním žebříčku bude stačit, aby se vešel mezi 7 nominovaných mužů. No a Ota minimálně v neděli ukázal, čeho je schopný a dal o sobě reprezentačním trenérům vědět. Doufejme, že v nasazeném úsilí vydrží a v dalších nominačních bojích (o světové poháry v ČR) bude už brán jako plnohodnotný zájemce o nominaci. A taky doufejme, že zbytku kamenických už se budou vyhýbat zdravotní potíže a své schopnosti ukážou alespoň na české scéně, která začíná příští vikend mistrovstvím v nočním.

Výsledky a GPS najdete zde.

6. 4. 2023, Glóňa

One thought on “Nominačky na svěťáky v Norsku

  1. Evaleva

    ZV: vyhnout se chybám nebo se vyvarovat chyb, to přeju všem borcům při těchto kláních

Komentáře již nejsou povoleny.