Stříbro z longu pro Víťana

Nezvykle na jaře se druhý červnový víkend uskutečnilo mistrovství ČR na klasické trati. Tentokrát pod taktovkou brněnských oddílů ZBM a BBM jihozápadně od Brna. Stavitelé se závodníky v předzávodních rozhovorech snažili přesvědčit, že to v lese nebude tak zarostlé, jak by se od brněnských lesů dalo čekat. Buď pěkně kecali a nebo raději nechtějme vědět, jak to vypadá v ostatních lesích okolo Brna. Každopádně finálové tratě byly pěkné, akorát dlouhé a všechny závodníky dostatečně prověřily po všech stránkách.

Na startu kvalifikace jsme měli 17 kamenických závodníků a hned 10 jich prošlo kvalifikačním sítem do nedělního finále. Ze 4 mladších dorostenek postoupila překvapivým 2. místem Terka, parádní výkon předvedla i Bára, která bohužel zůstala o jedno místo pod čarou. V hlavní kategorii mužů očekávaně postoupil Glóňa z 2. místa a k němu se z posledního postupujícího místa přidali Gajdič a hodně překvapivě i Adam, který v “Glóňově” rozběhu za sebou nechal i Otu s Trejkym. 100% úspěšnost jsme pak měli v kategorii juniorů a žen, kdy z prvního místa postoupila Terka a z druhého pak Víťa a po zranění se vracející Lůca. Z pátých míst pak shodně pohodlně postoupili Gajdič, Pítra a Elda.

Víťan a jeho stříbro

Oproti ne úplně vydařené jarní sezóně, kam počítám i nominačky na JWOC, jsem si nemyslel , že na MČR na klasice předvedu nějaký extra hvězdný výsledek. Na sobotní kvalifikaci, kde jsem se fyzicky konečně cítil dobře, jsem skončil na druhém postupovém místě, a tím jsem si zajistil dobrou startovní pozici na neděli. Sice jsem vzal pár horších voleb, ale to jsem dokázal dohnat fyzicky, a tak jsem začal tušit, že by to druhý den ve finále mohlo být dobré.

Před nedělním startem mi bylo jasné, že to nebude zadarmo, a že zásadní bude brát dobré volby, vyhýbat se zarostlým místům, ale zároveň se zbytečně nebát kopců a pokud to půjde, tak je vybíhat. Tratí jsem dlouho proplouval bez větších problémů, ale na K11 jsem si nebyl jistý výškou ani porosty a byl jsem potrestán minutovou ztrátou. Tu jsem pak úspěšně musel stahovat na posledním dlouhém postupu. Nakonec jsem si doběhl pro druhé místo, když jsem nestačil pouze na Kubu, na kterého jsem ztratil půl minutu.

Víťan podal vyrovnaný stabilnímu výkon a měl výborný čich na správné volby, a tak mohl slavit stříbrnou medaili. Dokázal tak získat nějakou mistrovskou medaili již pátý rok po sobě. Přesto tahle byla něčím zvláštní – poprvé byla získána v kamenických barvách. A co byly klíčové okamžiky Víťanova úspěchu? Především zvládnuté dlouhé volby, kdy se vždy pohyboval mezi nejlepšími třemi na mezičase. Na 5. kontrole (brzo po prvním vyhraném dlouhém postupu) se Víťan dokonce dostal dočasně na průběžné první místo.

Pak ale převzal otěže závodu do svých rukou největší favorit – Jakub Chaloupský a až do cíle ho už nikdo z čela sesadit nedokázal. Víťa po zmiňované chybě na 11. kontrole přišel dočasně i o druhé místo, to nejlepší si však nechal na konec. Vyhrál poslední dlouhý postup, který byl dlouhý přes 3 kilometry a vítězný čas byl přes 18 minut. Junioři měli tento postup totožný s elitní kategorií dospělých a Víťan na něm ztratil pouhou jednu vteřinu na českého suveréna Tomáše Křivdu. Díky tomuto postupu se dokázal posunout zpět na druhé místo a výrazně snížit ztrátu na vedoucího Chaloupského. Cíl už byl pak ale za rohem, a tak se dál nic závratného neudálo a Víťan ve vyrovnaném závodě bral druhé místo (+31″ na prvního, -16″ na třetího).

Další 3 výsledky v TOP10

S tříminutovým odstupem za Víťou skončil v juniorech na 6. místě Martin. Závodem proplul bez větších chyb a bral i dobré volby, fyzicky tentokrát ale na nejlepší nestačil. Druhým nejlepším kamenickým výsledkem tak bylo 4. místo Terky v ženách. Stejně jako v juniorech, tak i v ženách byly rozdíly na prvních místech extrémně malé. Terka ze čtvrtého místa ztratila na překvapivě vítěznou Adélku Bogarovou 1:47 a na bronzovou Terku Janošíkovou pouze 43″. Terka stejně jako Víťa předvedla výborný výkon na závěrečném dlouhém postupu, k její smůle však žádná z medailistek na tomto postupu nezaváhala a nedala Terce šanci na posun v pořadí. Posledním výsledkem v elitní desítce pak bylo 7. místo Glóni v mužích. Ten se na trati nevyvaroval menším chybám, přesto se díky dobrému fyzickému výkonu držel na dostřel nejlepším. Narozdíl od Víťana s Terkou však nezvolil vůbec ideální postup na poslední kontrolu, ztratil na něm 3 minuty a ztratil tak možnost bojovat o pěkné 4. místo.

Při své premiérové účasti v A-finále se neztratila ani Terka v mladších dorostenkách a doběhla si pro sympatické 11. místo a jistotu A licence pro příští rok. Zbylé holky v ženách se pak seřadily na přelomu 2. a 3. desítky, kdy finální pořadí bylo 19. Lůca, 20. Pítra a 24. Elda. Všechny tři holky to měly ale během závodu rozběhnuté mnohem lépe. Lůca doplatila na tréninkový výpadek a poslední částí závodu se protrápila, Elda s Pítrou pak lepší výsledek zahodily na poslední volbě, kdy Pítra vzala o více než 2 kilometry delší obíhačku přes vesnici a Elda utopila své naděje na lepší výsledek uprostřed fekálu a oplocenek. Adam s Honzou v závodě bojovali spíš o úspěšné dokončení, než cokoliv jiného a nakonec se úspěšně seřadili na 26. a 27. místě.

Jarní sezónu končíme s bilancí dvou medailí. Teď se naše zraky upřou na vrcholné mezinárodní závody s naší účastí (postupně juniorské MS, dospělé MS, Světové poháry v ČR) a pak už přijde na řadu podzimní sezóna, kde bude spousta týmových závodů. A doufejme, že se tam budou dít věci a že se máme na co těšit!

13. 6. 2023, Glóňa