29. MS ve SMIKu

17.listopad je velmi významným statním svátkem a dnem pro připomenutí si hodnot svobody a demokracie, který se slaví nejen v Praze na Národní.

Již tradičně je možné oslavy spojit i s netradiční orienťáckou akcí – mistrovství světa ve SMIKu ( orientačnímu běhu S MIgrujícími Kontrolami). Se závodem, který nemá v orienťáckém světě obdoby. Podobné závody se pořádají jen velmi zřídka, naposledy byl před rokem a pak při našich vícedenních na Požárech.


Na přehledně zpracované video o SMIKu od Valči se můžete podívat zde:


Za velmi chladného dopoledne (4°C a mírný vítr) se v 10:55 sešlo cca 350 závodníků a závodnic na startu u výdeje map, který byl situován na okraji lesa západně od obce Mukařov. Terén byl krásně podzimní a běhatelný i bez podkolenek (možná recept na titul):

Ukázka terénu, foto od pořadatelů.


Mapy se vydávají vždy 5 min před startem, aby měl každý možnost naplánovat strategii (alespoň základní – začátek a konec). Kromě závodní mapy se zákresem kontrol – každá kontrola má tři pozice (A, B, C):

Závodní mapa z play-map.com (https://play-map.com/event?id=986)

dostane každý už v centru závodu na prezentaci jízdní řád, který je stěžejním vodítkem pro závod.

Jízdní řád, letos bylo maximum 39 bodů.

Stejně jako hodinky, protože časový limit je striktně 60 minut a za každou započatou minutu po limitu letí výše bodové penalizace raketově vzhůru.

Momentka ze závodu. Červeno-bílý pořadatel čeká až bude moct kontroly přemigrovat. Autor: Jirka Fišer


Dohledané komentáře některých z 12 kamenických borců a borkyň co se postavili na start (klidně napište a doplním další).

Glóňa – 1.místo, 38b (max 39b)

Při prvním pohledu na mapu mě nejvíc zaujala kontrola 32, která se musela brát na závěr a nějak jsem ji rychle napasoval na příběh z východu po trase 46C-31C-32C-33C-50C, takže jsem se jako jeden z mála rozhodl pro to začít na západ. Tam jsem rychle identifikoval klíčovou kontrolu 43, která na áčku končí v 15 a na béčku začíná až ve 30. Člověk si musí věřit, aby sebral všechno, ale tentokrát jsem to trošku přepískl. Plán byl po trase 41A-42A-34A-53A-48A-44B dojet za 15 minut na 43A. Minutové chyby na 42A a 34A mi daly najevo, že to nestihnu a nakonec jsem byl rád, že stíhám 48A končící v 17. Kontrolu 43 musím prozatím upozadit a neřešit a třeba se k ní vrátit na závěr.

Z 44B tak pokračuju na 49B a 38B, kde poprvé míjím kontrolu, kterou mám na postupu (31B). Pak jasný směr 36B a přesně na otvíračku 51B (čímž se prominuly chyby ze začátku závodu). Dále na 45B a do východní části, kde kontroly krásně navazovaly – 47B-52B-37C-35C-40C a pak na předposlední dvoubodovku 46C, kde míjím dnes podruhé kontrolu jak na podnose (39C). Cestou na 31C kontroluju vpichy a zjišťuju, že mi chybí právě 39, kterou už jsem dávno minul a nemůžu se pro ni už vrátit. Zanadávám si a pokračuju podle naplánovaného dojezdu směrem na 32C-33C. Přibíhám na pozici 32C a kontrola nikde. Naštěstí objekt byl jasný a rychle zjišťuju, že 32 je aktuálně vedle na béčku.

Podobná věc se stává na 33C, kde si ale nejsem jistý sám sebou a tak tam půl minuty lovím, než přiběhne Martin Sajal s tím, že 33C otvírá až za minutu a půl. Odevzdaně si jdu orazit, ale uvědomuju si, že když budu minutu a půl čekat, tak nestihnu zabojovat o 43C. Na poslední chvíli nerazím, průkazku vytahuju zpod kleštiček a Martinovi hlásím, že jsem ještě neorazil a mizím na otočku pro 43C. Trošku kvapík, ale potkávám ještě dost lidí, což mi dodává odvahu to stihnout. Čas vypadá dobře, tak se ještě vracím znovu pro 33C a přes 50C do cíle. 14 vteřin rezerva je tak akorát.

Chyb jsem dneska udělal požehnaně a vyhrál jsem opravdu jenom o fous. Našel jsem několik lepších variant, kudy se od začátku vydat (pro mě by asi nejlepší byla začít z jihovýchodu jako většina a po oražení 49B udělat v západní části smyčku z jihu na sever). Ale stačilo nevynechat 39C a mohl jsem i tak sebrat vše. Kdybych pak nezapomněl i na 31B + si pohlídal pozice B/C na kontrolách 32 a 33, tak to mohlo být s poměrně velkou rezervou. Ale to jsou ty krásy smiku, kvůli kterým se tady každý rok vracíme.

Adamos – 10.místo, 31b

Vymyslel jsem to celkem slušně, ale opět se potvrzuje, že v tom shonu to nejsem schopen umapovat. Nechal jsem tam na směrových chybách přes 5 minut.
Na začátku jsem vyrazil s vlčáky na 46A a i přes to, že jsem měl v plánu 40A, tak se nechávám strhnout ještě na 37A a pak teprv 40A. To už vidím, že 36A nestíhám, ale (i přes stupidní postup) přibíhám akorát na otvíračku 36B. Dál následuju svůj plán na 45A a 51A, kde se opět trochu motám v terénu, ale kontroly nacházím. Následuje 47A a vyšťavení se tempem pod 4/km abych stihl 52A, což se daří. Následuje dvojice 35B a 39B, první z nich nacházím v pohodě, ale na druhou mi totálně ujíždí směr, protože plánuju co budu sbírat v druhém poločasu. Nakonec už jsem to chtěl vzdát, ale viděl jsem v dálce lidi se sbíhat na kontrolu, to bude určitě ona, tak to k ní posílám. Kód 47, to je jako kde? Jo aha, tak tady už jsem byl… No takže ještě jednou a tentokrát opatrně po cestě a přes 3 minuty fuč.
Pak hop na cestu a valím na druhou stranu lesa, cestou probíhám okolo 36C, kterou si u cesty vesele razí spoustu závodníků. Škoda, tohle mě nenapadlo. Můj cíl je 38C a 49B, jenže 38C otevírá až ve 38 a já probíhám okolo už ve 35, na to čekat nebudu, takže běžím dál. Chce to plánovat co dál, ale už se bojím, takže radši řeším dohledávku. Z kontroly vyrazím po cestě na jih a plánuju. 42C a pak 44B. No jenže po chvíli znova kontroluju jízdní řád a 42C začíná ve 46, to chci být už dávno jinde. Tak si nadávám a začínám srovnávat postup na 44B, opět utíká taková 1-2 minutky.
Dám 53C nebo ne? Otevíračku ve 46 určitě nestíhám, ale mohl bych tam být tak o 2 minutky později a ještě to zvládnout do cíle. Hop na cestu a na druhé křižovatce to vezmu šikmo na průsek. Tohle už je ona nebo ne? Jo asi není, no ale cesta se mi zdá, že nenavazuje, to už musí být ono. A kde je ten průsek?? Hele, křižovatka, už tam budu. Oh shit.
Takže další podlaha po cestě a 53C beru 10,5 minuty před limitem.
Naštěstí mě tady nabírá Vojťák a pěkně na Ferdu se za něj zavěsím a užívám si chvíli klidu. Bohužel akorát míjíme 34B, která byla stihnutelná, ale myslel jsem, že už byla na céčku a to je daleko. Po oražení 43C už mi Vojťák začíná cukat a tak do hustníku na 41C jdu sám. A chvíli to tam lovím, ale naštěstí ještě v mezích.
Kolik zbývá? 5 minut? Tak to ještě přiberu 33C a pak už přes 50C do cíle. To se naštěstí povedlo už nezkazit a tak mám nakonec v cíli minutu rezervu.

Cáš – 4.místo, 35b

Začátek jsem měl krásně naplánovaný 46A, 37A, 40A (trošku problém s přetlakem a pouze jednou kontrolou, pardon všem, které jsem předběhl), 39A, 35A, 52A, 47A a 51A. Tady následoval první a pro můj další postup závodem klíčový zádrhel. Překoukávám se a kontrolu 51A, která byla do času 22, tj krásně cestou, omylem vynechávám a spokojeně pokračuju dál na 45B a v rámci čekání na 51B si běžím ještě pro 36B. Navíc jsem se překoukl ještě podruhé a zjišťuju, že se 51B otevírá až v 28 a nikoliv 24, jak jsem si původně myslel. Jaj. Po nekonečném čekání svižně vyrážím na 38B, hned vedle na 31C a pak trailovou pěšinkou na 49B. 42 byla zrovna na hodně vzdálené pozici B, tak jsem vynechal s tím, že to třeba vyjde lépe cestou zpět. Pokračoval jsem na 44B, 48C, 53C. Tady přichází opět chyba, když při postupu na 43C míjím o fous 34B v domnění, že 34 už je na pozici C a tak nemám šanci ji sebrat a radši se zaměřím na 43C. A to jsem potkal borce, co se mě ptal jestli nevím kde kontrola je. Zkušeně jsem na něj volal, že už je na pozici C – nebyla a měl pravdu, sorry. Pomaluju nasazuju mód “běž do cíle” a cestou sbírám co se ještě dá – 41C (drobná klička v dohledávce, kde nebyl strom tak jasný, jak to vypadalo z mapy), 33C a 50C (klasická stavitelova finta – pozice C u cíle). Nějaký čas ještě mám, ale pocitově si na jedinou možnou kontrolu v okolí 32C nevěřím a radši to v klídku jistím v cíli s velkou časovou rezervou 3:12.

Zpětně šel výkon jednoduše vylepšit o 34B (1b) a kdybych nečekal na 51B, tak by byl prostor i na 42C (2b) po oražení 41C. Na 32C by to spíš už nebylo, na to jsem běžel pomalu, ačkoliv se mi po Hulku běželo překvapivě dobře.

Adamos, Cáš a Glóňa ve chvíli, kdy byly všichni poblíž. Zdroj: play-map


Glóňovi se daří po roční pauze urvat třetí titul mistra světa, který si “jednoduše” vyběhal, když mu hodinky ukazují o 1.5km víc než ostatním. Na Cáše zbyly solidní brambory ve vyrovnaném závodě.

Slabší účast na vyhlášení. Zleva Cáš (4.místo), Glóňa (1.místo) a Alda (2.místo). Třetí Vojťák musel k babičce na oběd a asi vzal s sebou celou DKP (5. a 6. místo). Autor: Jirka Fišer

Komplet výsledky jsou zde a na postupy i se skrývajícími se kontrolami dle aktuálního času se můžete podívat zde.


Jelikož jde o tradiční a prestižní událost, tak pořadatelé evidují i přehled celkového počtu účastí. Adamos s Fandou mají oba přes 20 účastí, což už je slušný počet, celkový přehled zde.


Závěrem bych rád všechny pozval na další ročník, který bude jubilejní 30. a to je o důvod víc si tuhle specialitku vyzkoušet.

19. 11. 2023, Cáš