Zlatá tečka za sezónou aneb týmový vrchol

Konečně to přišlo, vrchol a šťavnatá tečka za domácí celostátní sezonou – mistrovský víkend štafet a klubů.

V sobotu jsme se vydali na Vysočinu, na okraj vesnice Krouna poblíž Hlinska. Pořádal oddíl Pardubic, takže bylo jasné, že organizačně bude vše klapat. Většina jela autobusem a někteří auty, dohromady se nás z Kamenice sešlo okolo padesátky a potkat šlo i pár našich žáků nominovaných za Středočeský kraj.  Oči zalepené brzkým vstáváním nám okamžitě otevřelo obrovské shromaždiště (na závodech bylo hodně přes 2000 lidí). Atmosféra velkého závodu a trocha nervozity pak dýchly téměř na každého.

Autor fotografie: Jiří Čech

Nominačním sítem se i díky uznaným výjimkám propletly dvě štafety našich holek, jedna štafeta dorostenek a čtyři týmy kluků. Výpravu oproti víkendu v Brně rozšiřují i naši životně zkušenější kolegové v počtu 3xD135, 1xH135 a jedna sestava hrotičů z H165.  Holky a dorostenky byly kompletní, u kluků však trochu deja-vu z Brna – Gajdič pořád posiluje ruce s berlemi a po nemoci neběželi ani Ota a Adam Škvorovi. Kluků máme naštěstí celkem dost a tak lepíme těmi, kteří se na nedělní družstva měli šetřit v MIXech 😊.

H21

‘‘Je odstartováno-START!‘‘ trochu zmatečně hlásí Béďa a už se závodí. Kluky vede do lesa Tomáš Křivda z Chocně, Víťan (KAM A) je však v těsném závěsu. Odbíhají i pomalejší a my se pomalu lepíme na obrazovky mobilů, abychom na dobře fungujících O-results vyhlíželi naše koně na první radiokontrole. Kromě Víťana posíláme do lesa i Caše (B), Sébu (C) a Gordona (D). Radia vypadají trochu podle očekávání, Křivda běží o ligu jinde a všem utíká (nemá však tak silné kolegy a později se jeho štafeta z boje o přední příčky vytratí). První z našich se z lesa vrací Víťan na pěkném 6. místě s hratelnou ztrátou na soupeře o vysněnou medaili. Caš se Sébou jdou taky pěkně a přibíhají spolu na 15. a 18. místě. Gordon přemapovává okolí K1 a vrací se trochu později (48.), přináší však kvalitní informace pro 3. úseky (na jedničku se důsledně promapovat a nejít hrubý směr!).

Na druhém úseku, po hodně pěkných výkonech v Brně či minulý týden na svém úseku švédské 25-manny, věříme Martinovi. Radia však nevypadají dobře, Martin se necítí fyzicky ve své kůži a když se přidá pár chybiček, je z toho propad na 13. místo. Z toho už medaili asi neudělá ani zázrak. Skvěle naopak běží v Béčku Vojta a vysílá Trejkyho na poslední úsek těsně před Glóňou. V C a D běží téměř totožný čas na úseku King a Adamos. Vzhledem k tomu, na jakých pozicích tyto štafety bojují má ale trajektorie celkovým pořadím opačný směr. King pár míst ztrácí (21.), Adamos štafetu o několik pozic vytahuje nahoru (44.).

Autor fotografie: Jiří Čech

Třetí úsek vidí souboj o medaile bez našich barev – vítězí Žabovřesky Brno před OK 99 Hradec Králové. Jonáš Hubáček silným výkonem na posledním úseku vytahuje Luhačovice na bronz. Glóňa jde kvalitně a stahuje šest míst pro konečnou sedmou příčku. Trejky dělá pravděpodobně svou největší chybu za několik posledních let, závod ale nebalí, a nakonec dobíhá Béčku pro stále pěkné 17. místo. Boris po nemoci dělá maximum a přibíhá na 24. místě (2. nejlepší Céčko letos, to není k zahození). Jenda má kamarády jen pro první polovinu úseku, po tom co utečou či vycouvají, dělá pár menších chyb a dobíhá 45.

Trať H21 s postupy Kuby Glonka

D21

Na startu žen máme dvě želízka v ohni, hvězdné Áčko rozbíhá Monička a v B jde Elda, která sice v září bojuje s nemocí i motivací, ale rozbíhat umí taky pěkně. Obě holky potvrzují kvalitu. Monika dobíhá v první skupině se ztrátou necelých 50 vteřin, Elda další 2 minutky zpět na 17. místě.

Autor fotografie: Jiří Čech

Po Moničce šla na věc Lucka, která kvůli závodu přiletěla z Finska, kde je momentálně na Erasmu. A přiletět se určitě vyplatilo! Lucka běží výborně, předbíhá 4 štafety startující před ní a vyhrává svůj úsek. Terce předává dál s pěkným, ne však rozhodujícím náskokem na pronásledovatelky. Za Béčko se s tratí prala Kája Asch., které to moc nesedlo.

Terka na finiši nepřipouští drama, ťuká si kontroly a soupeřky za ní chybují. Náskok, který se zdál nejistý se mění v pohodlný a holky můžou na doběhu oslavit historicky první týmový titul v dospělých v oddílové historii. Za nimi se ztrátou 2 minut proběhl nelítostný souboj o 2. místo, který nakonec opanovala Denisa Kosová pro OK 99 Hradec Králové před Terkou Janošíkovou ze Severky Šumperk.

V B šla pěkně Kačka a stáhla dvě místa na konečné 29. místo.

Terčino ‘‘proplutí‘‘ tratí

Fantastický úspěch si říká i o dojmy přímých aktérek:

Monička: ‘‘Šla jsem do toho s tím, že štafetu máme dost dobrou, ale že jsem zároveň nejslabší článek. Štafety jsem neběžela už dva roky a ze svých posledních výkonů na MČR na krátké a na sprintových štafetách jsem neměla moc dobrý pocit, takže obavy byly. Naštěstí první úseky pro mě stále fungujou dost motivačně a bylo příjemné zjištění, že tempu +- stačím 😃 Při závodě bylo pár nejistých momentů, kdy se to mohlo překlopit do nepříjemného průseru, ale stihla jsem vybruslit včas. Možná bude pěkná ukázka vidět na kamerách, jestli to tam daj 😀‘‘

Lůca: ‘‘Monička nám to parádně rozběhla, doběhla pátá s necelou minutkou na vedoucí Turnov. Na druhém úseku už byla řada na mně. Šla jsem si to do lesa užít s klidnou hlavou, věděla jsem, že za sebou mám ještě Terku. Na jedničce jsme se s holkama kvůli jiným farstám rozdělily a mi se podařilo začátek poťukat. Cestou na 5. kontrolu jsem už běžela na čele, těsně před Šárkou. Po chybce na 6. kontrolu a oběhnutí jiný farsty na 10. kontrole jsme se s Šárkou a Barčou znovu seběhly. Konec trati jsem si ale mapově pohlídala, kontroly už byly jasnější, síly ještě zbývaly a mohla jsem to víc pustit. Terce jsem nakonec předávala s náskokem asi 2 minut.‘‘

Terka:‘‘ Na svůj úsek jsem vybíhala díky skvělé práci holek s určitým náskokem. Přesto jsem se na něj nemohla plně spolehnout, protože za mnou startovaly favoritky Denisa Kosová a Terka Janošíková, před kterými si člověk nemůže být nikdy jistý. Snažila jsem se jen soustředit a podat rychlý bezchybný výkon. Trochu se mi ulevilo až v závěrečné části, kde jsem viděla, že mám půl pytlíku náskok. A po vyčtení v cíli už jsme mohly s holkama slavit. 🙂‘‘

Autor fotografie: Jiří Čech

D18

V dorostenkách bylo trošku ke smůle Martino nachlazení, které ji sice v týdnu nepustilo do školy, ale o start na MČR ji nepřipravilo, a tak se statečně poprala s prvním úsekem v podobném čase jako MišeKačka na druhém úseku. Terka Havlová ukázala, že štafety jí jdou a vytáhla na posledním úseku svůj tým o pět míst na 32. místo. Snad s trochou zimního tréninku a odrostem starších soupeřek přijdou příští rok výsledky ve vyšších patrech 😊.

Autor fotografie: Jiří Čech

Vetoši

K veteránským kategoriím je třeba předeslat, že na mistrovství se dá v soupiskách najít hodně jmen, která prošla (někteří ani ne tak dávno) reprezentací či několika lety běhání na nejvyšší celostátní úrovni. S mnohými ze soupeřů by štěstí nerad pokoušel i nejeden současný eliťák. Kvůli jedinému pravidlu (součet věků vyšší než číslo v názvu kategorie + alespoň 35let každého člena štafety) se může stát, že pětatřicetiletý běží s padesátníky atp. Časové ztráty na úsecích jsou pak trochu zavádějící.

V D135 se naše 3 štafety umístily v pořadí A, C, B na 30., 37. 43. pozici. Pěkně zaběhly Jitka Klinkerová a Zuzka Dobyášová. V H135 se sbíraly zkušenosti na prvním úseku, pěkně běžel 2. úsek Tomáš Pelikán.

Autor fotografie: Jiří Čech

V H165 byla naše naděje na úspěch. Štafeta byla složená ze současných či bývalých trenérů, několikanásobných medailistů z MČR (Martin Šq., Luboš) a mistrem světa Kožakem. Chlapi dělali, co mohli, ale ani přes mocné stahování Kožaka to nestačilo na víc než 10. místo ve velmi nabité konkurenci.

Večer jsme vše pěkně společně rozebrali u ucházející večeře na jinak moc pěkném ubytování (díky Luboši!).

Družstva

V našich podmínkách jedinečný závod, kde se utkají sedmi (dorost, dospělí) či pěti (veteráni) členná družstva v závodě trvajícím několik hodin. Na trati se střídají muži (liché úseky) se ženami (sudé úseky) a úseky mají různé délky. První a poslední úsek má tzv. střední délku, třetí úsek je dlouhý (vzdušnou čarou letos 10km), a 5. je kratší-middlařský. Holčičí úseky 2 a 6 jsou střední-plné délky, 4. úsek byl pak letos o něco delší a byl celkem podobný klučičímu kratšímu. Málokdy rozhoduje individuální výkon, jde hlavně o to se vyhýbat chybám a nemít na žádném úseku vyložený výbuch. Rovněž důležité je mít vyrovnaný tým kluků i holek, protože jedni bez druhých se neobejdou. My tohle naštěstí máme, i když holky by možná nesouhlasily 😊.

V sestavě A družstva se sešly obě Áčka ze soboty, posíleni o Vojtu Kettnera. V Béčku byl Sebík, Kája Bejvlová, Trejky, Elda, už uzdravený Ota, Kačka a Caš. C rozbíhal Boris pro Káju Asch., Kinga, Káju Boř.,Gordona, Terku Havlovou a Adamose. V D se statečně na rozběh postavil Gex, dále běžela MišeKačka, Jenda, Bára Žemlová, Marta, Dana a Mates.  Sluší se poděkovat dorostenkám za start v dospělých, bez nich by si několik z nás družstvo vůbec zaběhnout nemohlo a předvedly pěkné výkony. Terka Havlová třetí družstvo vyloženě podržela, Marta zaskočila na pánský úsek ve čtvrtém týmu a Bára se zase prala s dlouhým ženským úsekem a zvládla ho se ctí.

Autor fotografie: Jiří Čech

Na prvním úseku áčka máme opět Víťu. Trochu se opakuje sobota, kdy si Tomáš Křivda udělá z hromadného startu individuální závod a všem ostatním utíká už někde na 4. kontrole. Víťa bojuje srdnatě, ale daří se mu o trochu méně než v sobotu, dělá pár chyb a předává Moničce na 20. místě. Monička jde výborně, stahuje a dobíhá 7. To už jde do akce Glóňa na dlouhý úsek a chce štafetu vytáhnou výš. To se však spíše nedaří, než daří, dělá několik malých chyb a vysílá Lucku do boje na 8. místě. Ta opakuje pěkný výkon ze soboty, vyhraný úsek už to však není a předává tak na 7. místě.  Vojta Kettner na krátkém úseku ukazuje, že ťukačku umí a vytahuje družstvo na 5. flek, který i přes Terčino a Gajdičovo snažení zůstane až do cíle. Martin na posledním úseku bojoval hlavně s tím, aby ho nepředběhl Tomáš Janovský z Pragovky, ale situaci ustál a tak i letos Kamenice Pragovku poráží. Kdo by jinak chtěl další rok ty kecy poslouchat, žejo?!

Autor fotografie: Jiří Čech

Béčko běží taky pěkně, sluší se vypíchnout Trejkyho výkon na dlouhém úseku, škoda zatmění Elišky těsně před diváckým úsekem. Kvalitu ukazuje i Ota na krátkém a Caš na finiši. V C se blýskla hlavně Terka Havlová 21. místem na svém úseku, chuť si napravuje Gordon. Ze startu cti běží v kontaktu hodně dobře i Adamos. V D běží nejlíp Dana svůj 6. úsek. Ostatní je třeba hlavně pochválit že přijeli, nastoupili a svůj úsek v rámci svých možností obkroužili. Po nepříliš vyvedeném rozběhu to bylo v lese dost osamělé. Sice nás nikdo nerušil, zároveň ale ani nikdo nepopoháněl.

Tratě mužských úseku ve všech verzích

A taky dámské tratě

Vetoši staví 3 družstva. Jedno hrotičské v DH275 a dva vyrovnané týmy v kat. DH225. Výkony staršího z družstev mají vzestupnou úroveň a od druhého úseku po poslední vytahují štafetu výš a výš, končí na moc pěkném 5. místě! V DH225 spolu obě družstva dlouho bojují navzájem, Zuzka s Martinou bojují dokonce na mužských úsecích, nakonec končí KAM A (:D) na 61. místě těsně před KAM B.

Autor fotografie: Jiří Čech

Závěrem je třeba dodat, že jsme si myslím celou akci dost užili, navzájem si zafandili a nahlas doufám v to, že se minimálně ve stejném počtu sejdeme i příští rok. Bylo by fajn odpálit nominační snažení už příští jaro na štafetovém víkendu pod taktovkou Pragovky tak, abychom nemuseli spoléhat na výjimky startu tak moc, jako letos.

Autor článku: Jenda Němeček

18. 10. 2023, Glóňa