Áčka na Zlínsku, béčka na Rakovnicku

Přišel první víkend po letních prázdninách a s ním se daly do pohybu opět celostátní orienťácké soutěže. Eliťáci a nejlepší mladí se sjeli na Rusavu, kde se běželo 7. a 8. kolo Českého poháru a Žebříčku A (a zároveň 5. a 6. kolo Žebříku B Morava). Zbytek závodníku se pak sjel v okolí Žihle na závěrečné 2 kola Žebříčku B Čechy.

Český pohár Rusava

Na závodníky na Moravě čekal náročný kopcovitý terén, který byl ale často velmi dobře průběžný. Od sobotních 12 hodin startovala klasika s poměrně dlouhými, ale pěkně postavenými tratěmi. Na trati mužské elity například nejlepší muži naběhali přes 20 kilometrů s 1000 metry převýšeními a vítězný čas byl přes 105 minut. Úměrně stejně náročné byly tratě i ostatních kategorií. Od nedělních 10 hodin pak závodníci veškeré své zbylé síly vrhly do závodu na krátké trati. Tratě byly proti sobotní klasice mnohem přijatelnější, kdy díky startu vysoko na kopci měli tratě docela malé převýšení. První část se odehrávala v kamenitém, ale čistém lese, druhá polovina pak vymetala všechny hustníky.

Naše malá kamenická výprava na východ České republiky celkově čítala slabých 11 kousků. I tak jsme byli alespoň trošku vidět. V kategoriích dorostenců a juniorů nám chyběli například Adam bojující na mistrovství Norska a Martin bojující zase na mistrovství Švédska. Z mladistvých tak nejvíce byla vidět klasicky Lůca, která ale za sobotní 5. místo zaplatila pochroumaným kotníkem a v neděli to na jejím výkonu bylo znát – i tak se vešla do elitní desítky.

Další závodníky jsme pak měli v elitních i neelitních dospělých kategoriích. A tam jsme taky dosáhli nejlepších výsledků. V sobotu Glóňa ze začátku udělal několik chyb, zlepšeným výkonem v druhé polovině se však prokousal startovním polem až k solidnímu 6. místu, ale s propastnou ztrátou 15 minut. V neděli pak od začátku podával skvostný výkon a v polovině trati byl těsně za vedoucím duem. V hustníkové pasáži sice přišly dvě menší chybky, ale i díky spolupráci s Milošem na posledních 5 minutách přidal Glóňa 4. místem další výborný middlový výsledek. Gajdič bojující s trávicími problémy obsadil solidní 24. a 18. místo, Caš po 28. místě z klasiky na middlu výrazně chyboval a navíc vzal špatný terčík. V dámské elitě jsme po zranění Terky měli pouze Eldu a ta nás rozhodně nezahanbila. Vyvarovala se jakýmkoliv chybám, předvedla nadprůměrné výkony a konečně prodala co má natrénováno. Výsledkem bylo 14. a 13. místo.

Žebříček B Žihle

Na béčkové závody v Čechách jsme vyslali mnohem větší skupinu, která čítala více než 30 závodníků. Pořadí závodů bylo proti áčkám prohozené. Začalo se sobotním middlem a končilo nedělní klasikou. Ta se běžela na extrémně malém prostoru se zvláštně malou mapou, což ne u všech vzbudilo velké nadšení.

V hlavních dorosteneckých béčkových kategoriích jsme velké zastoupení neměli. Největších úspěchů jsme tak dosáhli v žákovských kategoriích, kdy za vypíchnutí stojí úspěchy v destíkách – dvě 4. místa Marka Slámy, sobotní 2. místo Klárky Rejškové nebo nedělní 1. místo Olinky Bašusové. Další pěkné výsledky jsme přidali v hlavních dospělých kategoriích, především v neděli. Pítra 3. místem naznačila přiblížení ke staré formě, Sebík pak v kvalitně obsazených mužích bral 10. místo.

Extrémně malá mapa klasiky (foto: Jan Mrázek)

Následují další velké závody. Příští víkend mistrovství na klasice a pak klasická trojkombinace – Český pohár ve sprintu a 2 závody Českého poháru štafet.