Terka a akademické MS

Akademické MS se letos uskutečnilo 17.-21. srpna poblíž švýcarského města Biel a kvůli covidem způsobené odmlce to bylo první akademické MS po čtyřech letech. Jednalo se o příležitost pro mladší členy reprezentačních týmů změřit síly s mezinárodní konkurencí vrstevníků studujících na vysoké škole, a že nebyla malá. Ale hezky popořadě.

Pětileté studium na vysoké škole umožní českému orientačnímu běžci účast na 2 až 3 akademických MS. Já jsem se o první možnost v roce 2018 připravila svým prvním DISKem v životě. Vynechaná kontrola na nominačních závodech, i když během zkouškového období v prvním ročního VŠ, se neodpouští. AMS 2020 v Rusku překazil Covid, a proto jsem se letos akademického MS zúčastnila poprvé.

Za Českou republiku byla vyslána výprava 5 žen (Terka Čechová, Eliška Sieglová, Janča Peterová, Míša Dittrichová a Janča Pekařová) a 5 mužů (Vojta Sýkora, Dan Vandas, Ota Hirš, Martin Roudný a Ondra Metelka). Náročný program 5 závodů v 5 dnech a možnost nasadit na každý závod maximálně 4 běžce určila, že každý z nás minimálně jednu disciplínu vynechal.

Ve středu 17. srpna AMS odstartoval sprint ve městě Biel (Bienne). Následoval long na místě s názvem Gondiswil, v pátek proběhly sprintové štafety v Lagenthalu, v sobotu závod na middlu  v Corcelles BE a celý program zakončil závod štafet opět u Gondiswilu. Lesní terény longu a štafet v mnohém připomínaly terény Vysočiny a okolí Prahy, zatímco les middlu předvedl záludnost švýcarských strmých svahů a vrstevnicových detailů. Sprintové terény byly spíše plošší. O to víc pak závodníci na konci závodu, po běhu připomínajícím dráhový test, pocítili kopec před cílem. Protože sprint nebyl mapově z nejtěžších, o výsledku rozhodovala každá sebemenší chybka a každá vteřinka. Sprintové štafety vyžadovaly rychlé rozhodování ve členité městské zástavbě.

A jak vše dopadlo? Pro celý Český tým parádně! Přestože nikdo z nás nakonec na medailové příčky nedosáhl v TOP6 jsme se objevili hned několikrát. Naše štafety obsadily v mužích 4., v ženách 5. a sprintová 6. místo. Individuálně pak získal Daniel Vandas 4. místo na klasice. Více si o jednotlivých závodech můžete přečíst na stránkách reprezentace (https://reprezentace.orientacnibeh.cz/novinky/cist/1282).

Pro mě osobně znamenalo AMS důležitou zkušenost. Vzhledem k poslednímu roku, kdy jsem bojovala se zraněním, koncem studia na 2.lf i dalšími překážkami, jsem nebyla ve své nejlepší formě.  Na sprintu jsem zaběhla 26. místo, sprintovou štafetu jsem i přes bolest rozběhla na 8. místě a na middle jsem skončila 35. Holky běhaly o něco lépe a štafety jsem si tak užila v kategorii MIX. Vše mě však jen namotivovalo k další práci na sobě.

Celý týden byl skvělý zážitek. Zábava u večeře je, dobrá byla. Díky za tu možnost!