KAMíci na West Cupu 2022

Poslední srpnový víkend se 20 statečných KAMíků spolu s rodiči zúčastnilo náročných 3-denních závodů WEST CUP 2022.

Konaly se na námi dobře známém místě na Perninku, kam pravidelně jezdíme na zimní soustředění na běžkách.  Díky velkorysé nabídce maminky Ríši jsme měli možnost spolu s dětmi využít krásné ubytování v místní horské chatě, což nám vzhledem k počasí, účast velmi zpříjemnilo.

Závody začínaly v pátek odpoledne a ačkoliv v přechozích dnech bylo nebe bez mráčků, chvíli před začátkem první etapy se přihnaly bouřky, které nás neopustily po celý víkend. Čekalo nás tedy tradiční West Cupové počasí.

Účastníci z řad KAMíků byly velmi různorodí, od favorizovaných Klárky, Olinky, Adélky, Sofinky, Ondry, Marka, Kryštofa, Čendy a Matěje, přes děti nezkušené běhat těžší závody, jako jsou Sára, Elenka, Lenka, Anička, Honzík, Míša až po úplné nováčky Ríšu a Adama na straně jedné a malou Kačenku z týmu těch úplně nejmladších. Doplnily nás zkušené závodnice D16 Marta , Kačka M. a Terka H.

Páteční závod s názvem „DRAČÍ LET“ se běžel na krátké trati. Už počáteční cesta na start se stoupáním po sjezdovce v dešti stála děti dost sil. Terén v lese byl plný borůvčí, bažinek, kamenů a hustníků s minimem cest na tratích DH12 a DH 14 byl pro některé úplnou novinkou. I přes to jsme hned první den sklidili několik skvělých úspěchů: D10: 1. Klárka, 3. Olinka, H10: 2. Marek, 5. Adam, 7. Míša, 9. Ríša, D12: 7. Adélka, H12 3. Ondra, 8. Kryštof, 9. Čenda, D16: 7. Terka, 9. Kačka.

Všichni ostatní závod dokončili bez zaváhání a po společné večeři nás čekal rozbor map s trenéry, sušení mokrého oblečení a příprava na další závod v sobotu dopoledne.

Ani další den nám ráno po pohledu z okna nesliboval nic jiného než déšť, ale to naše děti nemůže odradit od dobývání dalších orientačních úspěchů. Čekala nás tentokrát klasika s názvem „DRAČÍ DECH“. Startovalo se z podobného místa jako v pátek a děti čekalo několik delších postupů mezi kontrolami, jak už to na klasice bývá. Kategorie DH 12 a 14 byla obtížná i pro zkušenější závodníky.

Ale ani v tomto závodě se naše děti neztratily a po skvělém výkonu dnes pro změnu D10: vyhrála 1. Olinka, 3. Klárka, 8. Kačka, 10. Lenka, H10: 2. Ríša, 3. Marek, 9. Adam, D12: 4. Adélka H12: 3. Ondra, 8. Kryštof, D16: 3. Terka. Ostatní, většinou letos nováčci ve svých kategoriích, doběhli úspěšně do cíle a nikdo nebyl poslední.

Bylo jasné, že závěrečný den nás čeká boj o celkové medailové umístění, a to i ve vlastních řadách. V nedělní klasice se startovalo v tzv. hendikepu, to znamená v pořadí dle umístění po součtu z přechozích dní. Klárka v tomto systému nastupovala ve své kategorii jako první, dělily ji od druhé závodnice na startu pouhé 2 sekundy, a tak se dal čekat velký boj o celkové vítězství! Také Marek se ze 3. pozice mohl ještě vytáhnout výš! Nervozita mohla hrát v náš neprospěch a medailové pozice nám mohly uniknout na poslední chvíli. Sobotní večer probíhal mezi dětmi v duchu debat o taktice na poslední „DRAČÍ BOJ“, jak se tento závod oficiálně jmenoval. I všichni ostatní mohli ještě svoje umístění vylepšit, takže motivace byla veliká.

Na rozdíl od 2 přecházejících dnů se v neděli startovalo kousek od shromaždiště, což předznamenalo, že trať bude o poznání víc do kopců. Start prvních závodníků probíhal hromadně ve všech kategoriích, k mapovému startu se běželo v chumlu a malé děti se mrštně proplétaly kolem dospělých.

Naši stateční bojovníci se rvali jako o život a zcela vyčerpaní dorazili do cíle, kde získali velké úspěchy v celkovém pořadí:

D10: 2. Klárka, 3. Olinka, 10. Kačka N., 11. Lenka, H10: 2. Marek, 6. Ríša, 10. Míša,

D12: 4. Adélka, 20. Elenka, 21. Anička, H12: 3. Ondra, 5. Kryštof, 8. Čenda

D14: 12. Sofinka, 29. Sára H14: 13. Matěj, D16: 5. Terka, 10. Kačka, 13. Marta

V závěrečné etapě na konci sil si téměř všichni zlepšili celkové umístění a nikdo nebyl poslední ani to nevzdal. V dešti a blátě bojovali až do konce a ani občasné dílčí neúspěchy je neodradily od toho, aby bojovali a došli do cíle.

Díky báječné partě a skvělým trenérům jsme si užili prodloužený víkend moc užili a našim závodníkům se nechtělo vůbec domů. Získali tady spoustu cenných zkušeností, které se jim budou na v následujících závodech určitě hodit. Věříme, že se příště naše parta rozroste o další účastníky z řad KAMíků, na které se už teď všichni těšíme.