Po lyžařském Perninku a generálce pořádání štafet v Divoké Šárce proběhla pravděpodobně největší letošní společná akce. Na Velikonoční soustředění jsme se sice sjeli až ve čtvrtek 7. dubna, přípravné práce však započaly již dlouho předtím. Tým v čele s Lenkou Hankovcovou domluvil stejně jako loni pěkné ubytování na Termitu v Doksech. Tréninkové dávky předepisoval Glóňa a s přípravou jednotlivých fází mu pomohli Eliška, Gajdič, Káťa Nováková, Traky a Martin Šq. Na dorostence, dospělé a (stále mladé) veterány čekalo 7 tréninků a jako bonus v pondělí Velikonoční hra, kterou připravil Adamos. Tréninky našich žáčků byly pod taktovkou Adama Jedličky, Tomáše Chramosty, Báši a Kačky Zimmerové (o tom ale v jiném článku).
Teď už však k samotnému průběhu, ve čtvrtek dopoledne dostala Lenka Hankovcová zprávu a mnozí začali panikařit ‘‘bouchl kotel, neteče teplá voda ani se netopí, čekejte s odjezdem!‘‘. Naštěstí se ukázalo, že nejde doslovně o výbuch a problém je řešitelný. Provozovatelé Termitu byli schopni kotel dostat do provozu, a tak jsme mohli po autech vyrazit a v průběhu odpoledne se sejít. Už večer nás čekal noční trénink, kde se ukázalo, kdo umí s buzolou, a kdo potřebuje na pomoc opakovaný odraz z křižovatky, aby konečně svou kontrolu našel.
Od pátku do neděle byl pak průběh shodný a režim se příliš neměnil. Snídaně od 8:00 do 8:30, převlečení, 9:00 odchod či odjezd na trénink, 12:30 oběd, schrup po obědě a v 15:00 zase do orientek a dedáčů. V 18:30 pak večeře a volný program. Rozpis bylo třeba důsledně dodržovat, protože jsme v areálu Termit nebyli sami. V pátek se k nám připojili běžci klubu OK 99 Hradec Králové a v jídelně byl trošku přetlak. Kdo našel sílu a chuť, přidával se před či po jídle na fotbal.
V pátek dopoledne na seznamováku bylo znát, že jeho stavitel, Traky, se nebojí kopců ani zelené barvy. Když po dokončení první části přišel na řadu ještě lesní sprint na čipy, bylo těžké zrychlit a udržet čilou hlavu. Hlavně kontrola č. 6 na SIčáku pár závodníků potrápila.
Po zaslouženém šlofíku nás čekal dle mého názoru povedený sprint, který pro nás připravil Honza Gajda a na který se k nám běžci nám blízkého oddílu z Říčan. Start byl nedaleko ubytování, tak akorát na rozklus. Trať nabídla několik voleb zejména v první polovině trati, v závěru po 2 kopcích šlo hlavně o to ještě nohy přemluvit a neudělat na krátkých postupech mezi paneláky nějakou chybu. Chodit sprint volně nemá moc smysl, a tak byly k vidění pěkné výkony. Vypadá to, že Glóňa by nemusel být do budoucna jediným kamenickým top sprinterem. Pěkný výkon předvedli i další kluci a holky.
V sobotu byla na programu horká novinka okoukaná ze soustředění některých skandinávských oddílů – prolog+stíhačka. Jednodušší a hodně přímočarý prolog následovaný stíhacím krátkým middlem s odstupy z prologu. Přiznám se, že jsem byl trochu skeptický, ale při pohledu na závodící mlaďáky na čele jsem pochopil. Málo co dostane běžce do varu tak jako kontaktní závod. Prolog už naši početnou skupiny trošku rozkouskoval, takže se stíhačkové boje odehrávaly na vícero frontách (včetně těch veteránských) a došlo i na těsné finiše či málem vynechané kontroly. Osobně s odstupem času určitě vidím v konceptu tréninku potenciál. Rozhodně je ale prostor pro úpravy – např. prodloužení intervalu startu prologu nebo zařazení farst do stíhačky, aby byl každý nucen mapovat sám.
Odpoledne přišla na řadu vrstevnicovka od Eldy v krásném lese přiléhajícím k autozávodišti Sosnová. Přestože šlo o volnější fázi a les je poměrně prokácený s rozsáhlými zelenými pasážemi, účel bez výtky splnil. Za zmínku stojí i sobotní večerní program pro starší. Přijel Petr Valášek a společně s Vojtou Illnerem a Adamosem a svými kytarami rozezpívali celou jídelnu.
V neděli nás čekaly dvě těžké fáze, tou první byl dopoledne závodní middle, kterým na dálku z Norska pozdravil Martin Škvor. Stavba byla pěkná, lehčí úvodní pasáž a pak hup do skalnatých vršků, které hodně zatopily jak nohám, tak mozkům nastoupivších. Tohoto tréninku se stejně jako sprintu účastnily i děti a před startem to vypadalo skoro jako na shromaždišti opravdového závodu. Poprvé se navíc ukázalo i sluníčko. Hlásíme však i první ztráty, program soustředění je nelítostný, síly chybí a ne všem se povede dokončit. Martin Gajda navíc hlásí po doběhu problém se zády.
Odpolední štafety od Glóni nedaleko ubytka sice postrádaly hodně již unavených jmen. Pro ty, kteří se ale na trénink vydali, nabídly pěkné 3 farstované okruhy, které nebylo jednoduché oběhnout rychle a bez chyb. Naopak ti kteří nenastoupili, se snažili využít čas k nabrání nových sil, návštěvě pěkné kavárny, či hledání a sběrů vrbových proutků. Tatínci pomáhali s výrobou pomlázek a k vidění byly moc pěkné kousky. Některé pomlázky dokonce převyšovaly jejich majitele i 3x.
V neděli večer nám Adamos představil svou Velikonoční hru. Princip je tradiční, holky proti klukům! Letos to byla taková básnická soutěž. Cílem bylo napsat pomocí ražení kontrol co nejpovedenější báseň s velikonoční tematikou. Pozor! Aby to celé fungovalo, nesmělo se na nic a nikoho zapomenout, každý musel dorazit, nastoupit a po hodinovém sběru kontrol-písmen i vyčíst ve správném pořadí. Jako vždy to bylo těsné, zvítězily tentokrát holky se svým veledílem:
Přišel sis pro vajíčko, pro vajíčko malované.
To vy máte, milí muži, to vy z ame, máte rádi.
Bez pomlázky pletený to kam ženy ocení.
Barvit vajíčko už mě sere, běžte všichni do prdele.
Celé pondělí už nás provázelo sluníčko a přestože byli všichni už hodně unavení, nálada byla skvělá a výkony pěkné. Sluší se velmi poděkovat všem, kteří zasáhli do příprav. Ať už administrativně, přípravou tréninků, stavbou, roznosem či následným sběrem. Dále ale i všem ostatním, kteří přijeli, protože bez nich by to taky nemělo cenu .
Dovětek:
Celé soustředění se myslím velmi povedlo a nešlo jen o tréninky. Máme vážně fajn partu. Nejmladší, mladší, mladí, středně mladí, ale i ti trošku starší-zkušenejší. Dohromady. Zábava je nejen v lese ale i u jídla, na pokojích či večer u kytar. Osobně jsem nadšený z účasti napříč věkovými kateogoriemi, zvýšení konkurence v dospělých i viditelných pokroků u žáků. Doufám, že na další setkání nebudeme muset čekat rok a uvidíme se brzy zase na závodech či rovnou u pořádání štafet již za dva týdny!
Všechny výsledky, mezičasy, odkazy na mapy a další zde
(Autor článku: Jenda Němeček)
Článek o Velikonočku z pohledu dětí zde.