MČR v middlení

Letošní šampionát na middlu se konal v samém srdci Žďárských Vrchů kousek pod vrcholem Devět skal. Obvykle bývá MČR na middlu vrcholem jarní sezóny, ale letos se kvůli povolení CHKO přesunul tento šampionát na podzim. Na závodníky čekal typický vysočinský les – lehce podmáčený s množstvím vodotečí a borůvčí, což vytvářelo těžkou podložku pro běh. Zároveň měly tratě ale minimální převýšení, takže závod sliboval vysoké tempo s tím, že každá chyba bude znát.

Kvalifikace

V sobotu se v pravé poledne nahrnuli do lesa první závodníci. Po zhruba dvou hodinách už bylo o postupech do finále jasno a do lesa se mohli jít proběhnout také závodníci veřejného závodu. V každé kategorii, kde jsme měli kamenické zastoupení, jsme se radovali i z postupu do A finále. V kategorii D16 se závod povedl Martě, která pohlídaným výkonem brala poslední postupové místo. Škoda holek Terky a Kačky, kterým jen těsně postup unikl. V D21 postoupily podle očekávání Terka, Lůca a Monička. V H20 se předvedli Víťa a Martin, kteří oba své rozběhy vyhráli, a vysloužili si tak post největších favoritů startujících na konci startovního pole. A v H21 postoupil také podle očekávání Glóňa. Ostatním klukům nehrálo štěstí moc do karet. Ota vracející se po nemoci ještě neměl dost sil a fyzicky ostatním nestačil. Honza rozběhl závod skvěle, ale zhruba v polovině trati, kde figuroval na průběžném třetím místě, si zvrtl kotník. Cáš si kvalitní výkon, který by v pohodě stačil na postup, odstřelil sám, když vzal jinou kontrolu.

 

 

 

 

 

Finále

Finálový den zahájili závodníci B, C a D rozběhů. Ti trochu prošlapali terén a poté zaujali své pozice na fandění. Jako první se do finálového boje pustila Marta, která svou premiéru v áčku zvládla krásně, což jí stačilo na 12. místo. V ženách se boj o medaile přeléval celou tratí, a tak jsme byli svědky napínavého boje, komu to cinkne. Dlouho to vypadalo, že by Lůca mohla brát svou první dospěláckou medaili. Závod rozběhla skvěle, šlapala do toho, co to šlo, ale na závěr se nevyvarovala dvouminutové chyby, po které spadla z prvního místa na čtvrté. Nakonec tedy brala bramboru, což je pořád parádní výsledek, navíc s příslibem skvělé formy. Lucce ten pobyt ve Finsku zřejmě svědčí a my můžeme být jedině rádi, že za námi přiletí na zbylé letošní šampionáty. Aby na tom velkém podiu nebyla Lůca sama, tak jí na šestém místě doprovodila Terka. Ta závodem proplula jen s pár zaváháními, ale po nachlazení se fyzicky ještě necítila stoprocentní. V polovině závodu jí doběhla vítězka Jana Stehlíková a společně doběhly až do cíle. Monča bohužel začala velkou chybou hned na první kontrolu, a byla tak doběhnuta Ivou Kavánkovou, se kterou prolítla zbytkem závodu. Počáteční ztrátu už dohnat ale nemohla a skončila na 18. místě.

 

 

 

 

 

 

V klucích jsme se radovali z medaile, o kterou se zasloužil Martin. Ten plynulým výkonem vybojoval bronz, a potvrdil tak svojí stabilní výkonnost v lese. Na šestém místě skončil Víťa, kterého pár zaváhání stálo cenná umístění. V chlapech rozběhl závod skvěle Glóňa, který si ťukal kontrolu za kontrolou. V polovině trati se ale začalo projevovat, že se po nemoci ještě necítí fyzicky stoprocentně a pomalu ztrácel vteřiny na každém postupu. Z průběžného třetího místa se nakonec propadl na 7. příčku, a těsně tak nestačil na velkou bednu.

 

 

 

 

 

 

 

Děkujeme pořadatelům za hezké závody. Odjíždíme spokojení jako vždycky, když to někomu z nás cinkne a těšíme se na další nabité víkendy plné orienťáku.

18. 9. 2023, Elda