Druhá letošní trojkombinace

Konečně přišel víkend, na který se mnoho z nás hodně těšilo. Sice jeden takový a výsledkově veleúspěšný letos již proběhl, ale většina z nás tehdy stála na pořadatelské straně barikády a do lesa jsme se moc nepodívali. Tentokrát jsme zavítali na Moravu a i přes delší cestu se téměř 30 z nás mohlo poměřit s nejlepšími.

Zajímavostí závodu ČP a ŽA byla společná trať juniorů s pánskou elitou a juniorek s elitou žen. Mělo to svůj důvod, tento víkend totiž sloužil jako nominační pro sprintové Mistrovství Evropy (Itálie). Komu nestačí tři závody ve dvou dnech a usiloval o nominaci na ME či zařazení do širšího kádru reprezentace pro příští rok, musel už v pátek v pozdním odpoledni prokázat rychlost na dráhovém testu na 3000m, kterým teď trochu nabořím chronologický sled událostí.

Dráhový test RD

Na dráze byli i tři zástupci našeho oddílu, Terka, Glóňa a Víťa a vedlo se jim více než dobře. Na Instagramu českého týmu byl i amatérský přenos (stále se dá přehrát), takže jsme mohli sledovat zápolení živě. Nejdřívě běželi kluci a Glóňa doběhl na druhém místě v čase 8:39, což stačilo na 4 body (maximum je 6 za pokoření hranice 8:30, tu však nikdo neatakoval – nejlepší kluci nešli na osobní rekord, spíše si hlídali ostatní). Víťa dlouho držel balík, který šel na čas těsně pod 9 minut, v závěru však chybělo trochu sil a doběhl v čase 9:06, což je pro juniora stále skvělý čas a pro Víťu nový osobní rekord. Jednou z prerekvizit pro zařazení do reprezentačního družstva je ‘‘trojka‘‘ pod 9:15, a tu si Víťan teď může odškrtnout. Poté šly na řadu holky s Terkou a v poměrně roztrhaném závodě (hodně ostrý start Turnovské Jany Pekařové) si doběhla pro 7.místo, čas 10:52 (limit pro výběr na ME byl 11:05) a jeden nominační bod.

Sprint

V sobotu ráno nás přivítali pořadatelé z Brněnské Tesly na pěkném kompaktním shromaždišti. Karanténa, týkající se všech kategorií, zavírala pekelně brzy a to už v 9:30, kdo se chtěl před závodem aspoň pořádně vyspat musel vyrazit už v pátek, i tak ale některé probudil již v 5:30 Eminem 😊.

Samotný sprint se dle ohlasů poměrně líbil, start byl výrazně (na sprint) výše položený než cíl a tratě byly rychlé, čemuž dost pomohl i jeden dlouhý skluzný postup. Na sprintu ještě nebyla naše omladina, ta ladila na štafety, pro nás zajímavá jména hledáme tudíž až v kategorii D16A,  nejlépe z našich tří zástupkyň se vedlo Terce Havlová na 27. místě, ani ta však při pohledu na vytištěný lísteček s mezičasy pravděpodobně nebyla úplně spokojená. V dámské elitě jsme měli tentokrát jen Terku, která po vyrovnaném výkonu bez výraznější chyby doběhla 8. a získala tak veledůležité 3 body do nominačního žebříčku. V D21 zaběhla pěkně Kája Bořánková (9. místo), obstojný výsledek zapisuje i 15. Kačka.

V juniorech Víťan ukazuje Martinovi, že s pevnou podložkou si aktuálně rozumí lépe (na šesté kontrole dokonce průběžně vedl) a bere hezké 6. místo. Martina trošku sráží horší volby na dvou delších postupech a dobíhá 14.. Cáš, který těsně vypadl z elity do H21A, byl 4., slušně běží i Adam Škvor na 14. místě. V mužské elitě už jsme si zvykli na Glóňu a jeho ostřelování stupňů vítězů, tentokrát to bylo 4. místo po jedné slabší volbě, nohy ale zdá se i po nemoci stále běží rychle. Ota Škvor byl 26. a Trejky 38. (dle svých slov se šetřil na štafety, i tak se ale neubránil chybě). Vojta Kettner mířil k výsledku na hraně 30. místa, při vyčtení však počítač nenašel záznam ze sběrné kontroly. Že ani fotka, kde dotyčný sběrku razí nestačí víme, nic nevymýšlíme a neprotestujeme a v mysli se už upínáme ke štafetám.

M21E a postupy Glóni, postup na K9 byl však nejrychlejší okolo ze severu (GPS záznamy: http://www.tulospalvelu.fi/gps/20230923M21E/)

Štafety sobota

Než se dostaneme přímo k závodu, je třeba připomenout pár věcí. Původní plán pěti štafet H21 bere poměrně rychle za své. Termínovka je tak nabitá, že Kuba tentokrát vynechává, nemůže pár dalších (Šimek, Matyáš) a když si v kvalifikaci MČR na krátké tratí trhá Honza Gajda vazy v kotníku a Sebík hlásí onemocnění, je jasné, že nastoupíme v notně oslabené sestavě. Holky mají ke kompletnímu osazení taky daleko. Terka po sprintu také raději sbírá síly, Lucka má studijní povinnosti v zahraničí, Monička nemůže být každý víkend na závodech a Elišku už sice nebolí noha, ale vdávala se jí kamarádka 😊. I tak ale dáváme dohromady 4xH21 a 2xD21, což bych označil samo o sobě za úspěch, bylo však potřeba lehce upravit očekávání. Sestavu doplňují děti DH12-14 s trenéry Adamem, Bášou a TCH, který navíc hrdinsky nastupuje v MIXu po boku Gexe oba dny a i přes zdravotní indispozici podává zejména v neděli pěkný výkon.

Brňáckého fekálu jsem se bál ještě z komfortu domova a les nakonec příjemně překvapil. Terén byl v reálu místy vyloženě pěkný, ačkoliv náročný (sypké svahy), hustníkové pasáže byly poměrně dobře průběžné, člověk však nesměl pokoušet žlutozelený šraf, tam bylo riziko ztráty i něčeho cennějšího, než je čas (dres, kalhoty, krev). K výsledkům bych ještě rád předeslal, že dětské tratě se mi zdály opravdu hodně náročné mapově. DH12 i DH14 se mi zdály minimálně o jednu kategorii výše. Měli i několik společných kontrol a farst s DH21. Závod naše nejmladší opravdu pořádně prověřil a je třeba je všechny pochválit, že se s tím poprali, kontroly našli a v neposlední řadě (až na jednu výjimku) kontrolovali kódy!!! Velkých závodů této úrovně za sebou ještě nemají mnoho a taková zkušenost (i negativní, štafetu nechce disknout nikdy nikdo!) se bude vždy hodit, například už za 3 týdny na MČR štafet a žákovských výběrů oblastí.

pro ilustraci obtížnosti mapa H14, kolik rodičů by si věřilo na svoje děti?

Holky v D12 braly 6. místo! Starší D14 byly po vyrovnaném výkonu sedmé. Kluci H12 na pěkném 10. místě, H14 po chybném ražení na prvním úseku bohužel DISK. Naše dorostenky zejména zásluhou skvěle běžící Terky Havlové v první třicítce na 29.místě. Naše dámské štafety skončily nedaleko za sebou na 29. a 32. místě. Péťu Landovskou trápil nějaký vir a po sobotě raději i s rodinou jela domů. Za zástup pro neděli patří dík Terce Čechové.

V mužích se s přihlédnutím k oslabeným sestavám celkem dařilo. Áčko hodně omladilo a v sestavě Vojta, Víťan a Martin doběhlo na 8. místě-super! V B se pěkným časem blýskl Ota a vyslal Trejkyho bojovat s Martinem a dalšími o první desítku, Trejky běžel taktéž slušně a v pytlíku za sebou udržel i Dana Vandase, bylo z toho 11. místo. Céčko vytáhl Boris na finiši na 37. místo a Déčko zahřálo motory na neděli(55./70) 😊.

sobotní úsek v podání Martina, který oba dny běžel nejrychleji z kamenických kluků

Zajímavý postup vymyslel stavitel na K7, nabídl několik voleb a nesčetně mikrovoleb stopy terénem. Bohužel se ale ukázalo, že nejdůležitější je stejně to, jak rychle vylezete obrovský kopec z údolí, obíhačka byla ztrátová.

Štafety neděle

I v neděli jsme se sjeli k motokrosovému závodišti u Vranova. Sestavy dostály pár změn, Terka nahradila Pítru, Ivetka se prohodila s Kájou Asch. V mužích po sobotním výkonu poskočili do A Ota a Traky. Tratě koncepčně jiné než první den, pocitově rovinatější (když opomeneme první kilometr, ale ze shromaždiště to prostě jinak než do kopce nešlo), ale přibylo napalmu a některé kontroly byly dost zašité.

Pojďme opět od mladších: D12, 7. místo po kvalitním finiši Olinky! D14, podobný průběh, stažené pozice na posledním úseku a 15. místo. H12 11. místo, kluci šli poměrně vyrovnaně. H14 Áčko 14., B bohužel disk. Dorostenky zažonglovaly s úseky a polepšily si na 27. ze skoro 50 štafet, to se počítá.

Nedělní trať dámských štafet (postupy Terky Čechové)

V dospělých uzmuly holky 27. a 36. místo a taktéž vezou body do ČP. V Áčku zaběhla slušný standard Terka a štafetu vytáhla, Kačka stáhla na finiši ještě jedno místo. Na mistrovství ale v silnějších sestavách a sympatičtějším terénu (méně vrstevnic!) budou pomýšlet o hodně výše. Klučičí závod se nerozvíjel uplně podle našich představ. Potlučení Škvoři bojovali s tratí o trochu intenzivněji a déle, než bychom čekali a z prvního úseku se vrátil jako první z našich Cáš rozbíhající Béčko, chvilku po něm k překvapení asi uplně všech doběhl Gordon, který rozbíhal čtvrtou štafetu. Martin na druhém úseku stáhl 22 míst (no big deal) a vrátil naše áčko blíže pozicím, na které patří. Trejky jeho snažení podpoříl dalšími 16 staženými příčkami (thanks for coming) a doběhl pro 22. místo. Béčko potichu a nenápadně (ukázal se hlavně Vojta Kettner, ale nezaostával ani už hodně unavený Víťan) doběhlo na 17. místě. C opět vytáhl Boris o 10 míst, stačilo to na 38. místo. V D Gordon s Adamem připravili Jendovi dostatečný polštář na to, aby i přes pomalý běh dovezl štafetu na bodech na 47. místě, ztráta 5 pozic (štafety Maďarské reprezentace se nepočítají do Českého poháru).

Závěrem můžeme pogratulovat Terce i Glóňovi, kterým vyšlo nominační víkendové snažení a nominovali se na Mistrovství Evropy. Gratulujeme!

Autor článku: Jenda Němeček