Prohráli jsme o 330 bodů – Rogaining Vilnius

Byla sobota 10 hodin dopoledne a my s připravenými svačinkami spěchali do auta, abychom stihli dojet z Pilaitė, kde bydlíme, na severní okraj města, kde se chystal letošní ročník Vilniuského rogainingu. Není to daleko, přecejen Vilnius není tak velké město, ovšem umí tady vytvářet kolony a neumí synchronizovat semafory. S včasným odjezdem jsme stihli dojet na místo činu akorát. Na prezentaci byla lehká fronta, naštěstí pro nás ji obsluhovaly sličné Litevské reprezentantky, které nebyly zaskočeny, když jsme na ně vytasili angličtinu. Obdrželi jsme tedy balíček s čísly a krysími ocásky na přivázání čipu k ruce, jak se to tak na Rogainingu dělává. Pak jsme si vyrazili nacpat do vypůjčeného běhacího batůžku svačinek, co se do něj vešlo. Čekalo nás šest hodin lovení bodů v chladném litevském lese. Start byl ve 12:00, vydávání map 15 min. před startem. V tuhle roční dobu se tady stmívá mezi 16:30 a 17:00, čelovka tedy byla povinným vybavením. Zavírání přeplněného batůžku nám dalo zabrat, fronta na toiky byla dlouhá a tak jsme na vydávání map přišli jen tak tak. Mapař si pro nás připravil místní specialitku. Slepenec OB/MTBO a ještě nějaké mapy s 53 kontrolami ohodnocenými od 20 do 90 bodů + 2 bonusové kontroly po 30 bodech. Ty nebyly zakreslené v mapě. Postup hledání byl, když uvidíš kontrolu na druhé straně rybníka, než jsi ty, doběhni k ní.

START

Zde je asi na místě vysvětlit princip rogainingu pro ty z vás, kdo se s ním ještě nesetkali. Pokud se někdy budete hlásit na tento druh závodu, sežeňte si dvojičku. Bez parťáka to nepůjde, je to totiž závod dvojic. V přihlášce budete mít obvykle na výběr z několika kategorií, které se neliší věkem, ale limitem ve kterém máte za úkol posbírat co nejvíce kontrol, které jsou různě bodově ohodnocené. Myslím, že běžně jsou tyto limity 6, 12 a 24 hodin. Ovšem rogainingy běžně bývají na jaře, v létě, nebo kteroukoli jinou roční dobu, kdy je světlo větší část dne než na podzim či v zimě a noci nejsou tak chladné. Pokud si vyberete délku limitu, zbývá vám na výběr ze tří kategorií podle genderového složení vaší dvojičky. Pak už se jen stačí vybavit dostatečným počtem gelů a energy tyčinek a můžete vyrazit.

zleva: 15 minut před startem, kontrola u stropu OB obchodu, kontrola v jezeře

Z důvodu ročního období je místní rogaining modifikován na limity 3 a 6 hodin. Další místní libůstkou je, že si můžete vybrat, jestli chcete běžet anebo jet na kole. Vzhledem k tomu, že i MTBO sezona je za námi, my si zvolili běh na 6 hodin. 12:00, START, a my vyrazili vstříc dobrodružství. Naše taktika byla posbírat pár blízkých kontrol ve městě, pak vyrazit do lesa a další město si nechat na “až se setmí“, protože je tam světlo. Vzali jsme to tedy na západní stranu mapy, pak jsme sbírali terčíky a postupovali směrem na nejsevernější část mapy, kde jsme se na skok stavili v supermarketu koupit zásoby tekutin. Po občerstvení jsme překonali silnici rozdělující mapu na dvě poloviny a pokračovali jsme v houbaření mezi jezery. Jezera jsou tady krásná, čistá a jsou všude. Brzy se začalo stmívat, a tak jsme si jejich krásu vychutnali i za tmy. Plynule jsme postupovali dále jižním směrem a za pochodu upravovali plán postupu vzhledem k tomu, že čas byl ten den velmi pilný a ručičky hodin posouval kupředu bez zaváhání. Stalo se tak, že na kontrole číslo 53 jsme měli veškeré svačinky snědené a do konce limitu zbývalo asi 20 minut. Město na závěr tedy nestihneme. Smělými kroky jsme se vydali směrem k cíli a polemizovali, zda ještě stihneme orazit kontrolu č. 44. Za 7 minut jsme zvládli půlku postupu, a tak jsme se do toho opřeli naplno i se čtyřiačtyřicítkou. Zatáčka vlevo, přeběhnout silnici, samozřejmě plně dle pravidel silničního provozu (přeskočit svodidla pouze v případě že v dohledu není žádné pohybující se vozidlo). Za silnicí cesta vedoucí přímo ke kontrole, jenže ouha na cestě je brána, zavřená. Měníme tedy směr pohybu o 90° a obíháme rybník z východní strany. Dohledávka kontroly v troskách mlýna nám chvilku trvá, ale už se hrabeme zpět na silnici. Do konce limitu zbývá 7 min a chtěli bychom ještě stihnout tu čtyřiadvacítku hned u cíle. Ladnými kroky běžců co strávili na trati 6 hodin bez sedmi minut pádíme vstříc přechodu s kontrolou. Pár metrů před přechodem víme jistě, že to bude o vteřiny. Nepamatujeme si kolik bodů je penalizace za pozdní příchod a obáváme se nejhoršího, že přijdeme o stovky bodů. Přibíháme k přechodu, kontrolu nevidíme a na přechodu již bliká zelená, přebíhání na červenou je zakázáno a jde nám o vteřiny. Kašleme na kontrolu a vrháme se do silnice. Jsme na ostrůvku půlicí přechod, když zahlédneme červenou, která tam právě spadla. Kašlem na to. Nemáme čas na zírání na červenou. Pravá, levá, kolem paneláku a již je na dohled cílový oblouk. Každý kdo taky právě běžel šest hodin by náš pohyb musel nazvat sprintem. A konečně razíme cílovou kontrolu. Po cílovém obětí a vydýchání spěcháme do vyhřátého stanu prezentace vyčíst čipy. Na účtence, kterou nám podává usměvavý litevec je psáno 6 hodin, 0 minut a 14 vteřin. Cenou útěchy nechť nám je perníková lištička pro každého závodníka v cíli.

kontrola v kanále, tuto fandovinku jsme bohužel minuli

Zatím co lištičce postupně ukusujeme končetiny, směřujeme ke stanu s výsledky a u monitoru vyčkáváme, až tam skočí naše jména. Z těchto výsledků se zdá, že průběžně vedeme. No teda, po limitu a i tak vedeme. S úsměvy na tváři se belháme k autu a po cestě zjišťujeme následky, které na nás závod zanechal. Převlékáme se do suchého a s poslední nohou perníkové lišky se vracíme na vyhlášení. Jsme plni očekávání jak to tedy dopadlo. Na vyhlášení jdeme pozdě, nějak dlouho nám trvalo se vysoukat z propocených hader. Nejdeme ale tak pozdě, abychom nestihli naši kategorii. V konečném pořadí se nám podařilo vydobít druhé místo. Se stejným počtem bodů jako má pár na třetím místě, ale o minutu dříve v cíli a o neuvěřitelných 330 bodů za prvními, kteří přiběhli o 10 minut pozdě do cíle. (Poučení pro příště: pamatuj si kolik je penalizace a vypočti si, jestli se ti nevyplatí přijít o něco později. Doma jsme zjistili, že penalizace byla pouhých 10 bodů za minutu.) Přebíráme gratulace a posléze nevíme, jak slézt z těch zatracených stupňů, když nás tak bolí nohy. Uklidňuje nás, že s tím evidentně mají problém všichni okolo.

V případě, že by vás zajímala podrobná mapa a GPS záznamy, mrkněte zde. Naši dvojičku najdete pod jménem TJ Stadion Nový Bor.

V případě zájmu o výsledkovou listinu vás odkážu sem. Pozor, je to litevsky.

Pokud byste se chtěli pokochat scenériemi ze závodu a dalším infem, událost je na facebooku.

A na závěr, pokud byste se chtěli podívat jaké další krásy Litvy jsme objevili, klikněte tutok.

A pokud jste dočetli až nakonec, tady je perníková lištička pro každého v cíli.

14. 11. 2018, Val

One thought on “Prohráli jsme o 330 bodů – Rogaining Vilnius

  1. Fanda

    Jste dobří!
    Já bych kontrolu do kanálu nikdy nedal. I když … 😀

Komentáře již nejsou povoleny.