První letošní medaile pro Martina

Martin Gajda byl loni ten, který Kamenici zachránil a byl jediný, kdo za celý rok získal mistrovskou medaili (3. místo na MČR na krátké trati). Letos je to opět on, kdo pro náš oddíl získává první medaili, konkrétně stříbrnou na MČR v nočním. Doufejme, že to nezůstane jen u něj a během roku přidáme i další medaile. Krom Martinova druhého místa jsme na nočáku dosáhli i dalších pěkných umístění. Stejně tak potom na nedělním ČP/ŽA.

Poměrně rychlý les, občasné hustníčky, kamenité svahy, tma, čelovky a start od 21hod. To byly parametry první letošního MČR. Z našeho oddílu se s těmito podmínkami nejlépe popasovali junioři v čele s Martinem. Ten šel celý závod stabilně a po chybě největšího favorita Chaloupského v úvodu dokonce třetinu závodu vedl. Pak se do čela vrátil Chaloupský, na kterého nakonec Martin v cíli ztratil 3 minuty. Za třetím Dondou pak na čtvrtém místě skončila naše čerstvá zimní posila Víťa Čech. Ten závodem taky proplul bez většího zaváhání a po sérii zdravotních problémů zaznamenal na úvod sezóny pěkný výsledek.

Dalších pěkných výsledků jsme pak dosáhli v elitních kategoriích dospělých. Nejlépe si vedla dvojice žen Lůca-Terka, která se seřadila za sebou na 6./7. místě se ztrátou necelých 5 minut na překvapivou vítězku Báru Chaloupskou. Lůca se po zaváhání na první kontrolu postupně zlepšovala a průběžně se vytáhla až na 4. místo. V závěru ale trošku ztratila a nakonec zaostala přesně minutu za 3. příčkou. Terka taky neměla úplně nejrychlejší první kontroly, ale po třetině trati byla průběžně na 2. místě. V půlce trati však předvedla sérii 3 chyb za sebou, které znamenaly propad v pořadí. Nejrychlejším závěrem se pak kousek posunula a v cíli byla 10 vteřin za Lůcou. Poslední z kamenických žen byla 15. Elda.

V mužích jsme měli dokonce sedminásobné zastoupení. Nejlépe se s tratí popasoval Gajdič, který sezónu odšpuntoval pěkným 9. místem se ztrátou téměř 14 minut na vítězného Křivdu. Tady je ale nutné podotknout, že ten vyhrál téměř o 9 minut před druhým Nykodýmem. Honza se od začátku virtuálně pohyboval ve skupince bojující o 4. místo. V závěru byl však pomalejší, než někteří jeho soupeři a nakonec na 4. místo ztratil minutu a půl. 15. místo pak obsadil stabilně běžící Trejky, těsně za TOP20 pak skončil na konci pole startující Ota. Pěkný výkon podal i 23. Boris. Dále pak následovali 28. Caš, 30. Švojt a 36. Adam Škvor.

V rekapitulaci výkonů a výsledků je třeba nezapomenout na další výborně běžící posilu – Terku Havlovou v mladších dorostenkách. Její výkon nakonec stačil na 9. místo se ztrátou 10 minut. Další holky v pořadí Kačka-Marta-Bára se seřadily v páté desítce početného pole mladších dorostenek stejně jako Julča ve starších dorostenkách. O něco lépe pak skončila Lucka v ne tolik našlapaných juniorkách. Mezi veterány pak na titul dosáhl v H55 Martin Škvor, pěkné bylo taky 8. místo Tomáše Žemly v H50.

Druhý den se pak už za světla ve stejném terénu konal první závod Českého poháru a Žebříčku A. Start byl vzhledem k předchozímu nočáku stanoven až na 12hod. Závod probíhal mnohem více ve svahu extrémně kamenitého kopce, kde docházelo k velkému množství chyb. Kamenickým závodníkům v hlavních kategoriích se pro tentokrát na stupně vítězů dosáhnout nepodařilo.

Nejlépe si v ženské elitě vedla Terka, která skončila 40 vteřin od bronzového stupínku a na vítěznou Denisu Kosovou ztratila necelé 2 minuty. Dobře sezónu odstartovala i na nočáku nestartující Pítra, když uzavřela elitní desítku se ztrátou 4 minut. 23. skončila Elda a po obří chybě byla 30. Lůca.

V mužích jsme stejně jako v té dámské měli v elitní desítce dvojí zastoupení. Na výkon z nočního navázal Gajdič a doběhl si pro pěkné 6. místo se ztrátou 4 minut na překvapivě vítězného Kryštofa Hájka. Pouze o 26 vteřin déle byl v lese Ota, který stejně jako Pítra uzavřel elitní desítku. Ve třetí desítce pak skončilo duo Švojt-Caš, 35. místo pak obsadil Trejky.

Z dalších kategorií a podkategorií stojí za zmínku suverénní první místo Moničky v D21A a výborný návrat po mateřské pauze. Solidně šel Boríno, který byl 2. v H21B. Na výkon z nočního nenavázal v juniorech Martin, přesto podal slušný výkon a obsadil 9. místo. O minutu lépe šel v juniorech Víťa a obsadil 7. místo se ztrátou 3 minut. V mladších dorostenkách skončila 19. Terka Havlová.

Na úvod sezóny rozhodně výkony, které naznačily náš potenciál. Můžeme jistojistě prohlásit, že se máme v sezóně na co těšit!