Stříbrné žně se zlatou tečkou

Při nočním MČR a následném ČP jsme ukázali, že bychom v sezóně mohli doufat v krásné výsledky. Neuběhl ani týden a tuhle predikci jsme dokonale naplnili. V sobotních štafetách se mužská štafeta poprvé v historii vyšvihla na stříbrný stupínek, v následném sprintu Terka poprvé opanovala elitní ženskou kategorii v ČP a v neděli muži zopakovali stříbrný štafetový výkon ze soboty. Krom těchto pro oddíl výjimečných výsledků jsme přidali i další pozoruhodné výkony. Například ženy v sobotních štafetách a Martin s Glóňou ve sprintu přidali další stříbra do víkendové sbírky.

Štafety tento víkend jsme pořádali a je na místě tady poukázat na to, že největší ocenění si zaslouží celý pořadatelský tým, který zvládl naprosto mistrovsky odpořádat štafetový víkend a potvrdil vysokou laťku našeho pořádání. Samotnému závodnímu víkendu pak předcházely poměrně dlouhé diskuze o tom, zda vůbec poběžíme a případně koho nasadíme. Nakonec převládl názor, že chceme postavit pokud možno co nejsilnější A-štafety, ve kterých poběží lidi bez větší znalosti terénu, aby nás nikdo nemohl nařknout z nefér výhody. A proto nám zůstali sedět ve formě běhající lidi jako jsou Lůca, oba Gajdičové nebo Ota. I tak jsme díky silné základně postavili extrémně silné štafety ve složení Elda-Pítra-Terka a Víťan-Švojtí-Glóňa.

První úsek dostali na starost zkušení rozbíhači. Elda v minulém roce ukázala, že se na prvním úseku umí prosadit a stejně tak Víťan už dostal několik příležitostí k rozbíhání ještě v opavském dresu. A oba se dokázali držet v průběhu závodu na výborných pozicích. Elda na prvním radiu dokonce útočila na úplné čelo, na závěr sice trošku ztratila a propadla se, ale doběhla s minutovou ztrátou v kontaktu s prvními. Víťan v průběhu trošku ztratil, nakoupil téměř 3 minuty, ale zůstal v kontaktu a nakonec vyšlo najevo že vybral dalším klukům všechny horší farsty, a tak to byl dobrý vklad do závodu.

Druhý úsek obstaraly kamenické stálice, zatímco Pítra se trošku trápila fyzicky a přidala pár mapových nedokonalostí, Švojtí nechal vzpomenout na svá juniorská léta a předbíhal jednoho soupeře za druhým. Ve výsledku se Pítra propadla o 2 místa a Terka na poslední úsek vybíhala z 10. místa. Ztráta na štafety před ní však nebyla tak velká a většina štafet v popředí neměla příliš silný článek na závěr, takže boj o stupně byl otevřený. Švojtí nakonec dokázal předběhnout 11 štafet a vyslal Glóňu na poslední úsek ze skvělého 5. místa s nevelkou ztrátou na štafety Turnova a ZTC, což znamenalo, že o drama bude postaráno i v mužích.

Terka i Glóňa, kteří se nominovali na první letošní světové poháry v Norsku, se na začátku sezóny nachází ve skvělé formě a oba to potvrdili i na posledním úseku sobotních štafet. Terka začala rychle předbíhat jednu štafetu za druhou a na diváckém průběhu se objevila na 3. místě. V pytlíku si nakonec dokázala stáhnout ještě štafetu Pardubic a na doběhu neodmítla dáreček, když si ji finišmenka Pardubic nevšimla a do sprinterského souboje se zapojila příliš pozdě. Jiná výchozí pozice, ale stejný průběh a výsledek byl i u Glóni. Ten se na 3. místo posunul už na prvním radiu, na průběhu začal dýchat na záda druhý Žabinám a schylovalo se k dramatu. Oba nakonec razili sběrnou kontrolu společně, ale žabiňácký finišmen zmaten těsným zákresem trati v dobíhacím koridoru zastavil a Glóňovi druhé místo vyloženě daroval. Obě naše štafety tak skončily druhé za suverénními štafetami PHK.

Odpoledne se výběr elitních kamenických přesunul do Říčan. Zatímco tahle skupinka bojovala o body do ŽA, ČP a rankingu, zbytek kamenických přestěhoval celé shromaždiště. Ještě jednou děkujeme za možnost běžet a vytáhnout kamenické barvy na nejvyšší stupně. Doslova na nejvyšší stupínek to dotáhla v ženské elitě Terka, pro kterou to byl premiérový triumf v závodě ČP. Terka nezačala nejrychleji, ale v extrémně vyrovnaném závodě se postupně posouvala a nejrychlejším časem na posledním dlouhém postupu se vyšvihla do čela. Její náskok v cíli byl nakonec pouhé 2 vteřiny. Skvěle běžela taky Monička, která si pro start v elitě musela zažádat o výjimku a potvrdila, že si ji plně zasloužila. Do dvacítky pak skončily ještě Pítra (14.) s Eldou (20.).

To, co se povedlo Terce, se v mužské elitě nepovedlo Glóňovi. Při svém prvním letošním startu v ČP nestačil na lépe běžícího Vojtu Krále a se ztrátou 11 vteřin obsadil pěkné 2. místo. Společně s ním se do elitní desítky vešel ještě 8. Gajdič. Slušnou porci bodů do ČP získal za pěkný výkon i 17. Caš. Švojtí pak obsadil 27. příčku, Trejky byl 32. V juniorech pak na týden starou stříbrnou medaili navázal Martin, podal stabilní výkon a 2. místem příjemně překvapil i juniorského reprezentačního trenéra. Ve Víťanově výkonu se projevily zimní tréninkové výpadky a obsadil až 14. místo.

V neděli jsme se vydali na přesunuté shromaždiště a naše štafety vyběhly do štafet v totožných sestavách jako v neděli. Nabuzeni sobotními výsledky byli všichni odhodláni úspěchy zopakovat, a tak v lese při třetím závodě nechávali vše. Elda tentokrát na prvním úseku schytala extrémně silné soupeřky, kterých se ale nezalekla a s některými z nich dlouho srdnatě bojovala. Nakonec doběhla v roztahané úvodní skupině na 12. místě. Víťan se dlouho držel na čele mužského peletonu, ale přibližně v polovině trati si neodpustil chyby a lehce se propadl. Nakonec předával na 20. místě s hratelnou ztrátou na největší soupeře.

Pítra se sice během závodu nevyvarovala menším chybám, postupně však posouvala štafetu vpřed a nakonec ženskou štafetu posunula o 5 míst na průběžné 7. místo s opět hratelnou ztrátou na medailové pozice. Švojtí zopakoval sobotní výborný výkon, možná ho i ještě trošku vylepšil, stáhnul neskutečných 14. míst a Glóňu na poslední úsek poslal na skvělém 6. místě s malou ztrátou na medaile.

Terka se podobně jako v sobotu začala brzo posouvat vpřed vstříc medailovým pozicím. Bohužel tentokrát byla proti finišmenka Tesly, která zaběhla nejrychlejší čas dne a bronzový stupínek uhájila pro brněnský oddíl. Terka nakonec v pytlíku předběhla alespoň Pardubice a doběhla pro 4. místo. Naopak Glóňa na nic nečekal, od začátku do toho šlapal a nejrychlejším časem dne posunul mužskou štafetu bezpečně na druhé místo. V průběhu závodu se mu dařilo postupně ukrajovat i z náskoku vedoucího Hradce, který ale stejně jako v sobotu zůstal nepokořen.

Tenhleten víkend jsme viděli výsledky, které kamenický oddíl ve své historii nepamatuje, takže se můžeme jenom těšit na další. A především na ten další štafetový víkend, kdy už nás nebude trápit pořádání a všichni si jej užijeme ze závodního pohledu s velkým počtem kvalitních štafet. Ale to až na podzim, teď je čas si užít léto (a zbytek jara).

28. 4. 2023, Glóňa

One thought on “Stříbrné žně se zlatou tečkou

Komentáře již nejsou povoleny.