Stříbrné žně se zlatou tečkou

Při nočním MČR a následném ČP jsme ukázali, že bychom v sezóně mohli doufat v krásné výsledky. Neuběhl ani týden a tuhle predikci jsme dokonale naplnili. V sobotních štafetách se mužská štafeta poprvé v historii vyšvihla na stříbrný stupínek, v následném sprintu Terka poprvé opanovala elitní ženskou kategorii v ČP a v neděli muži zopakovali stříbrný štafetový výkon ze soboty. Krom těchto pro oddíl výjimečných výsledků jsme přidali i další pozoruhodné výkony. Například ženy v sobotních štafetách a Martin s Glóňou ve sprintu přidali další stříbra do víkendové sbírky.

Štafety tento víkend jsme pořádali a je na místě tady poukázat na to, že největší ocenění si zaslouží celý pořadatelský tým, který zvládl naprosto mistrovsky odpořádat štafetový víkend a potvrdil vysokou laťku našeho pořádání. Samotnému závodnímu víkendu pak předcházely poměrně dlouhé diskuze o tom, zda vůbec poběžíme a případně koho nasadíme. Nakonec převládl názor, že chceme postavit pokud možno co nejsilnější A-štafety, ve kterých poběží lidi bez větší znalosti terénu, aby nás nikdo nemohl nařknout z nefér výhody. A proto nám zůstali sedět ve formě běhající lidi jako jsou Lůca, oba Gajdičové nebo Ota. I tak jsme díky silné základně postavili extrémně silné štafety ve složení Elda-Pítra-Terka a Víťan-Švojtí-Glóňa.

První úsek dostali na starost zkušení rozbíhači. Elda v minulém roce ukázala, že se na prvním úseku umí prosadit a stejně tak Víťan už dostal několik příležitostí k rozbíhání ještě v opavském dresu. A oba se dokázali držet v průběhu závodu na výborných pozicích. Elda na prvním radiu dokonce útočila na úplné čelo, na závěr sice trošku ztratila a propadla se, ale doběhla s minutovou ztrátou v kontaktu s prvními. Víťan v průběhu trošku ztratil, nakoupil téměř 3 minuty, ale zůstal v kontaktu a nakonec vyšlo najevo že vybral dalším klukům všechny horší farsty, a tak to byl dobrý vklad do závodu.

Druhý úsek obstaraly kamenické stálice, zatímco Pítra se trošku trápila fyzicky a přidala pár mapových nedokonalostí, Švojtí nechal vzpomenout na svá juniorská léta a předbíhal jednoho soupeře za druhým. Ve výsledku se Pítra propadla o 2 místa a Terka na poslední úsek vybíhala z 10. místa. Ztráta na štafety před ní však nebyla tak velká a většina štafet v popředí neměla příliš silný článek na závěr, takže boj o stupně byl otevřený. Švojtí nakonec dokázal předběhnout 11 štafet a vyslal Glóňu na poslední úsek ze skvělého 5. místa s nevelkou ztrátou na štafety Turnova a ZTC, což znamenalo, že o drama bude postaráno i v mužích.

Terka i Glóňa, kteří se nominovali na první letošní světové poháry v Norsku, se na začátku sezóny nachází ve skvělé formě a oba to potvrdili i na posledním úseku sobotních štafet. Terka začala rychle předbíhat jednu štafetu za druhou a na diváckém průběhu se objevila na 3. místě. V pytlíku si nakonec dokázala stáhnout ještě štafetu Pardubic a na doběhu neodmítla dáreček, když si ji finišmenka Pardubic nevšimla a do sprinterského souboje se zapojila příliš pozdě. Jiná výchozí pozice, ale stejný průběh a výsledek byl i u Glóni. Ten se na 3. místo posunul už na prvním radiu, na průběhu začal dýchat na záda druhý Žabinám a schylovalo se k dramatu. Oba nakonec razili sběrnou kontrolu společně, ale žabiňácký finišmen zmaten těsným zákresem trati v dobíhacím koridoru zastavil a Glóňovi druhé místo vyloženě daroval. Obě naše štafety tak skončily druhé za suverénními štafetami PHK.

Odpoledne se výběr elitních kamenických přesunul do Říčan. Zatímco tahle skupinka bojovala o body do ŽA, ČP a rankingu, zbytek kamenických přestěhoval celé shromaždiště. Ještě jednou děkujeme za možnost běžet a vytáhnout kamenické barvy na nejvyšší stupně. Doslova na nejvyšší stupínek to dotáhla v ženské elitě Terka, pro kterou to byl premiérový triumf v závodě ČP. Terka nezačala nejrychleji, ale v extrémně vyrovnaném závodě se postupně posouvala a nejrychlejším časem na posledním dlouhém postupu se vyšvihla do čela. Její náskok v cíli byl nakonec pouhé 2 vteřiny. Skvěle běžela taky Monička, která si pro start v elitě musela zažádat o výjimku a potvrdila, že si ji plně zasloužila. Do dvacítky pak skončily ještě Pítra (14.) s Eldou (20.).

To, co se povedlo Terce, se v mužské elitě nepovedlo Glóňovi. Při svém prvním letošním startu v ČP nestačil na lépe běžícího Vojtu Krále a se ztrátou 11 vteřin obsadil pěkné 2. místo. Společně s ním se do elitní desítky vešel ještě 8. Gajdič. Slušnou porci bodů do ČP získal za pěkný výkon i 17. Caš. Švojtí pak obsadil 27. příčku, Trejky byl 32. V juniorech pak na týden starou stříbrnou medaili navázal Martin, podal stabilní výkon a 2. místem příjemně překvapil i juniorského reprezentačního trenéra. Ve Víťanově výkonu se projevily zimní tréninkové výpadky a obsadil až 14. místo.

V neděli jsme se vydali na přesunuté shromaždiště a naše štafety vyběhly do štafet v totožných sestavách jako v neděli. Nabuzeni sobotními výsledky byli všichni odhodláni úspěchy zopakovat, a tak v lese při třetím závodě nechávali vše. Elda tentokrát na prvním úseku schytala extrémně silné soupeřky, kterých se ale nezalekla a s některými z nich dlouho srdnatě bojovala. Nakonec doběhla v roztahané úvodní skupině na 12. místě. Víťan se dlouho držel na čele mužského peletonu, ale přibližně v polovině trati si neodpustil chyby a lehce se propadl. Nakonec předával na 20. místě s hratelnou ztrátou na největší soupeře.

Pítra se sice během závodu nevyvarovala menším chybám, postupně však posouvala štafetu vpřed a nakonec ženskou štafetu posunula o 5 míst na průběžné 7. místo s opět hratelnou ztrátou na medailové pozice. Švojtí zopakoval sobotní výborný výkon, možná ho i ještě trošku vylepšil, stáhnul neskutečných 14. míst a Glóňu na poslední úsek poslal na skvělém 6. místě s malou ztrátou na medaile.

Terka se podobně jako v sobotu začala brzo posouvat vpřed vstříc medailovým pozicím. Bohužel tentokrát byla proti finišmenka Tesly, která zaběhla nejrychlejší čas dne a bronzový stupínek uhájila pro brněnský oddíl. Terka nakonec v pytlíku předběhla alespoň Pardubice a doběhla pro 4. místo. Naopak Glóňa na nic nečekal, od začátku do toho šlapal a nejrychlejším časem dne posunul mužskou štafetu bezpečně na druhé místo. V průběhu závodu se mu dařilo postupně ukrajovat i z náskoku vedoucího Hradce, který ale stejně jako v sobotu zůstal nepokořen.

Tenhleten víkend jsme viděli výsledky, které kamenický oddíl ve své historii nepamatuje, takže se můžeme jenom těšit na další. A především na ten další štafetový víkend, kdy už nás nebude trápit pořádání a všichni si jej užijeme ze závodního pohledu s velkým počtem kvalitních štafet. Ale to až na podzim, teď je čas si užít léto (a zbytek jara).

28. 4. 2023, Glóňa

1 thoughts on “Stříbrné žně se zlatou tečkou

Komentáře již nejsou povoleny.